Eğitim sizsiniz!

Sol Defter- Haber - 27 Mart 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Eğitim şekillendirenlere bakıyorum da vaatler benim çocukluğumdan beri aynı. Hepsinin dayanağı kendine göre bilimsel. Hepsi yabancı ülkelerden örnekler bulup doğrusunun bu olduğunu iddia ediyor.

Bütün haberlerde, kamuoyunda bir şekilde tartışılmasına rağmen sonuçta hepsinin kullandığı bir tek kelime ortak “bana göre”.

Savunanlar iyi niyet okuyuculuğu yapıp aslında şöyle yapılmak isteniyor, aslında öyle denmedi böyle söylendi falan filan. Bir de o malum 28 Şubat geçti mi içinde eskisinden kötüsü yok.

Savunmayanlar ise çocuk işçiliği, kız çocuklarının eğitime devam edip edemeyeceği, zorunlu din dersleri, seçmeli din dersleri, dünyanın birçok dilinden bazısını zorunlu bazısını seçmeli okuturken kendi ülkesinin insanının anadili, eğitimin sermayenin eline geçeceği…

Ortada bir gerçek var ki; eğitim sistemimiz berbat olduğu gerçeğidir. Değiştirilmeli mi? Evet.

Bu değişimin nasıl olacağı ise biraz düşünerek olması gerekmiyor mu sizce. Bırakın başka devletleri kendi ülkemiz gerçeklerine göre evrensel değerlerle şekillendirmemiz gerekmiyor mu? Ben yaparım olur demekle olmadığını hala göremiyor musunuz?

Sizden önceki iktidarların hatalarını yinelemiyor musunuz?

Varsayalım ki getirdiğiniz eğitim sistemi mükemmel. Öyle bile olsa uzlaşmadan getirdiğiniz, meseleyi ideolojik zemine çekip siyaset malzemesi yaptığınız sürece, ben yaptım oldu dedikçe size şunun garantisini verebilirim ki sizin iktidarınız bittiği gün başkaları da bu eğitim sistemini değiştirmek için hiç beklemeyecektir.

Unutmayın ki bu ülkede öğrenciler sadece 28 Şubatta mağdur olmadılar. Bu ülkenin eğitim sistemi sadece imam hatipleri vurmadı. Herkes kendisini bir düşünsün eğitim sisteminin bir şekilde değişmesinden istikrarsızlığından ve ideolojilere alet edilmesinden kim şikâyetçi değil. Kendi iktidarınız süresince bile iki defa sınav sistemi değiştirmediniz mi?

Eğitim iktidarların, patronların, elinde silah olanların işi değildir. Eğitim öğrencilerin, öğretmenlerindir. Bırakın eğitimi eğitimcilere. Bırakın eğitimi, eğitimin en güzel çıktılarından biri olan bilime.

Eğitim öğretir, siz de öğrenin artık mağduriyetleri mağdurlar yaratarak gideremezsiniz. Yanlışla yanlış düzelmez, yanlışlar sadece doğruları götürür.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eğitim /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.