28-29 Mart Grevi

Ömer Yıldız - 28 Mart 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

28-29 Mart Kesk’in grev eylemi kapsamınsa tüm illerden olduğu gibi Afyon’dan da Ankara’ya gitmek için hazırlık yaptık. Otobüslere bineceğimiz zaman içişleri bakanlığının eylemi “yasadışı” ilan eden haksız ve tutarsız kararı bildirildi. Kararda anayasada sınırlı haklarımızdan olan örgütlenme ve eylemlilikle ilgili bölümler ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin bununla bağlantılı maddelerinde aslında emekçiler lehine olan yasalar aleyhimize olarak gösterilmişti.

Araca binerek gitmek istediğimizi söyleyip araçlara bindiğimizde bizi araç sahiplerine bir sebep bulup ceza yazmakla ve araçları bağlamakla tehdit ettiler. İçişleri bakanlığı ve valilik yasal hakkımızı engelleyemeyeceğini bildiğinden masum şoförler üzerinden bizi tehdit ediyorlardı. Aklıma çocuğunu rehin alarak istediğini gerçekleştirmeye çalışan insanlar geldi.

Kararlılıkla Ankara’ya gelmek istediğimizden şahsi araçlarımızla yollara düşüp Ankara’ya ulaştık. Birkaç il dışında tüm iller daha araca binerken ablukaya alındı ve hukuksuz bir şekilde seyahat, sendikal mücadele hakkımız gasp edildi.

Ankara’da dört ayrı bölgede gruplar vardı. Biz Kızılay’a geldik ve burada dar bir alanda toplanmaya başladık. Diğer gruplar ise Gar, Hipodrom ve Belediye binası önünde toplandılar. Grupların birbirine ulaşması engellenmesine rağmen Kızılay grubu gittikçe çoğaldı. Sadece Ankara ve bizim gibi kişisel araçlarıyla gelenler ve destekçi siyasi parti ve gruplar ile beş bin kişi dolayında emekçi toplandı.

Alanda 4+4+4 ve 4688 sayılı kanun değişikliği protesto edildi.Baskılar bizi yıldıramaz, direne direne kazanacağız, Akp yasanı al başına çal, Faşizme karşı omuz omuza gibi sloganlar atıldı. Ankara şube yöneticileri ve Kesk Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul tarafından açıklamalar yapıldı. Kesk genel başkanı her grubun yanına giderek sorunları çözmeye çalıştı. Diğer Kesk yöneticileri gruplara hitap ettiler ve açıklama yaptılar.

Kızılay grubunun yanına –diğer gruplara da gittikleri söyleniyor- CHP Milletvekilleri İsa GÖK, Süleyman ÇELEBİ ve Sezgin TANRIKULU,BDP Milletvekili Sabahat TUNCEL geldi.

Başından itibaren soğuk olan hava akşam 17 sıralarında yağmura ve sonra kara çevirdi. Kesk tarafından yağmurluk ve kumanya dağıtılarak yarın (29 Mart) akşama kadar burada duracağımız ve demokratik haklarımızı talep edeceğimiz ifade edildi.

Soğuk ve baskıya rağmen grup azimli ve coşkulu olarak eyleme devam ediyor. Ben de yazımı bitirdim eyleme geri dönüyorum.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4+4+4 / 4688 Sayılı Yasa / Grev / KESK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.