Neoliberal Sistem Eğitimi Dizayn Ediyor!

Sırrı Süreyya Önder - 30 Mart 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sırrı Süreyya Önder:
Neoliberal Sistem Eğitimi
Dizayn Ediyor!

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, dünkü 4+4+4 görüşmelerinde grubu adına kürsüye çıktı. Önder konuşmasında neoliberal eğitim politikalarına, AKP hükümetinin uzlaşmaz tutumuna ve 4+4+4′e grubunun ve sosyalistlerin bakış açısına değindi. Önder’in konuşmasından çeşitli kesitler şöyle:

Sayın Başkan, değerli arkadaşlar; bu Mecliste hepimizin altına imza attığımız bir husus defalarca ihlal ediliyor, bir nefret suçu işleniyor. Muhalefet çıkıyor diyor ki: “Papaz okulu açacaksınız.” Bu, bir inancın aşağılanmasıdır. Oysa biz hepimiz burada… Yani burada bir Alevilerin sorunları tartışıldığı zamanki samimiyet, bir başka inancın, din görevlisinin adı zikredilirken de minimum onun kadar hassasiyeti hak ediyor. Öncelikle, buna dikkat edilmesini dikkatlerinize sunuyorum.

NEFRET BÖYLE BOMPALANIR

O öyle, bu böyle, iktidar da, sizden çok geri kalır değil. İktidar da bunu bir suçlama gibi alıyor. İşte, nefret suçu böyle böyle pompalanır yani. Siz böyle dediğiniz de neredeyse “Estağfurullah.” diyecekler, gece rüyalarına girse “Şeytan vesvese soktu.” diye uyanacaklar. Bu, bir nefret, böyle böyle pompalanır.

Şimdi, bu yasada, bu çalıştırılmak istenilen angarya meselesinde meselenin Meclise bu şekilde dayatılması, daha önce söylemiştik, ortaklaşmayı ve meşvereti ötelemek demek. Muhalefet olarak biz ne kadar engellersek engelleyelim neticede bu, sizlerin oylarıyla yasalaşacak; durum böyle gözüküyor. Peki, bundan bir zafer duygusu mu çıkarmalısınız? Yani şurada sizin dışınızdaki ve birbiriyle de çok anlaşmayan, birbiriyle pek müşterek fikirleri olmayan, yekpare bir muhalefet bloğu başka şeyler öneriyor. Bunda hiçbir sahicilik, bunda çocukların geleceğine dair istifade edilecek, müstefit olunacak herhangi bir husus olmadığı hakkında nasıl bu kadar peşin hükümlü oluyorsunuz?

Bu önergelerin bu Genel Kurulda nasıl kullanıldığı tam da hepimizin gözü önünde cereyan ediyor. Niye? Siz konuşma alanını daralttıkça önerge sadece burada bir konuşmanın vesilesi sayılıyor doğal olarak. Onun yerine ortaklaşmak en güzelidir. “Ortaklaşmak” demek istifade etmektir, yani illa muhalefetin dediğini kabul etmek anlamına gelmiyor ama bırakın muhalefet ne demek istediğini bihakkın anlatabilsin.

MÜFREDAT PAÇOZ VE AYRIMCI!

Kimse eğitim sisteminin içeriğine dair bugüne kadar bir tek kelam etmedi, ne iktidar ne muhalefet. Yani bu müfredatın paçozluğu, bu müfredatın… Bu müfredattaki ayrımcılık…

Şimdi, neoliberal sistemde bu tekeller, tröstler, konsorsiyumlar ARGE harcamalarını yüzde 80 oranında azalttılar. Bunun yükünü üniversitelere ihale ettiler. “Artık bize şu iş gücü lazım.” diyorlar. Bunu da Rahmi Koç dile getirdi, dedi ki: “Bu kadar üniversiteye gerek yok, bize meslek liseleri, ara elemanlar lazım.” dedi. Siz de bunda bir keramet var zannediyorsunuz. İmam-hatip değil, sizi temin ederim yani bu konuda hiçbir suizanda bulunmayın çünkü bu mesele de tamamen neoliberal sisteme ucuz ve nitelikli iş gücü yetiştirme projesidir. Bunu söylemezseniz Komisyonda bizim sizin yanınızda ne işimiz var? Çünkü ikiniz de halkın menfaatine olan noktadan çok uzak bir yerde duruyorsunuz.

Eski Emniyet Genel Müdürü, eski Vali Sayın Köksal’ın bir beyanıyla ilgili tanıklıklarımı anlatacağım: Ben 18′i ile 21′i arasında 5 vilayette “nevroz” kutladım. 21′i hariç diğeri yasaklanmıştı. 18′inde Kazlıçeşme’de -Gerçekten “Kaz” değil, “Gazlıçeşme” oldu.- vekilimiz ölümle burun buruna geldi. Kolluk, Meclis Başkan Vekili plakalı aracın içinde Mülkiye Birtane vekilimizin hastaneye gidişinin önünde engel oldu. Bunu sadece İstanbul Valisine telefon açın, size detaylarıyla anlatır, kim mâni oldu, niye mâni oldu. Bundan fazlasını söylemiyorum; bir.

“SİZİN GİBİ NO-NAME BURALARDA OTURMUYORUZ”

İkincisi, ben Kazlıçeşme’den sonra kalktım Mersin’e gittim Mersin “nevroz”unu kutlamaya. Daha iner inmez gazla istikbal edildik. (AK PARTİ sıralarından gülüşmeler) Tabiri caizse ölecektik.

Çok gülünecek bir şey yok sayın vekil. O gazı bir gün koklarsınız inşallah, ne manaya geldiğini öğrenirsiniz.

Fakat aynı gün orada gaz yemişken -İçişleri Bakanı gelse de burada anlatsa- Ceyhan’a gittim, aynı gün, 20′sinde.

Bizde vekil az, Türkiye geniş. Hepimiz meydanlarda halkın yanındayız. Sizin gibi “no name” buralarda oturmuyoruz.

Gittim Ceyhan’a, kolluk beni karşıladı, miting yapılacak alana kadar götürdü. Mitingi yaptık. Bakın, biri Mersin, biri Adana. Mitingi yaptım. İlgili emniyet yetkilileriyle teşekkürleştik, tokalaştık, çıkışa kadar da bana refakat ettiler. Bir kişinin burnu kanamadı. Bir tane taş atılmadı. Bir tane molotof atılmadı. Peki, eyalet sistemine mi geçtik? Yani bu tamim Mersin’de geçerli de Adana’da geçerli değil mi Sayın Vali? Çıkın bunu söyleyin.

Yani burada kalkıp şöyle bir dil kullanıyorsunuz: “Bize gelen bilgiye göre…” Siz milletvekilisiniz, hâlen bir bakan ya da bakanlık görevlisi gibi konuşuyorsunuz. Bu dili bırakın. Artık milletin vekilisiniz. Dilinize sinmiş. “Bize gelen bilgiye göre…” Siz kimsiniz? İstihbarat mı yapıyorsunuz burada? Bırakın bu zehirli dili, vali, emniyet müdürü, İçişleri Bakanı yeterince kullanıyor. Sizden, daha sadra şifa bir şey bekliyoruz.

Gelgelelim meselenin en can alıcı noktasına, diyorsunuz ki: “Yasak.” Ben söylüyorum, tekzip edecekse İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi, İstanbul Emniyet Müdürü gelsin tekzip etsin. Bir gün önce biz kollukla Kazlıçeşme’de kim nereden gelecek, kim nereden gidecek, hesaplıyorduk bir düğün bayram havası içinde. Ertesi sabah İçişleri Bakanı böyle ferman buyurdu, hadise buralara geldi. Bir sürü insan hayatını kaybetti. Vebali omuzlarınızdadır ama ferman sizinse meydanlar emekçilerin, mazlumların, Türkiye halklarının ve hakkındır. Siz, hak bahsinde büyük vebal alıp sınıfta kaldınız.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4+4+4 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.