KESK’in İstanbul Eyleminde Provokasyon Girişimi ve Şiddet: Hesap Sorulsun!

İşçilerin Sesi - 9 Nisan 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

29 Mart tarihli KESK eyleminde yaşanan saldırıya dair İşçilerin Sesi Gazetesinin Nisan 2012 tarihli sayısında yayınlan açıklamadır:

KESK’in İstanbul Eyleminde Provokasyon Girişimi ve Şiddet: Hesap Sorulsun!

Ankara başta olmak üzere KESK eylemine yönelik polis terörü 29 Mart Perşembe günü İstanbul’da da kitlesel katılımlı bir yürüyüşle protesto edildi. KESK üyelerinin Ankara’daki süreci takip ederek, AKP Şişli İlçe binasına yapılacak yürüyüşü gerçekleştirmek üzere hazırlandıkları sırada, eylemi tehlikeye atacak, provokasyon yaratacak bir saldırı gerçekleşti.

Saldırıyı düzenleyen Eğitim Sen İstanbul 7 Nolu Şube Başkanı Emin Ekinci’dir. Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP)’yi temsilen HDK Emek Komisyonuna katılan bu kişinin eylemi, hiçbir gerekçeyle izah edilemez. Saldırı kitlenin, kameraların ve polisin önünde yaşanmıştır.

Saldırıya uğrayan ise, gazetemizin yazarlarından, Eğitim Sen ve HDK Genel Meclis Üyesi Yunus Öztürk’tür.  O hedef alınmış olsa da, bu saldırı, KESK’in polis terörüne karşı yürüttüğü direnişe destek veren, AKP hükümetini protesto eden eyleme saldırıdır. Eylemi riske atan, provoke edebilecek ve polisin müdahalesine zemin hazırlayacak bir çabadır. Yoldaşımızın siyasi basireti sebebiyle provokasyon önlenmiştir

  • Soruyoruz: Ankara’da AKP hükümetinin kolluk güçlerinin KESK üyelerine yönelik büyük saldırısı sürerken, İstanbul’da AKP hükümetini protesto eden KESK eylemini tehlikeye atmak kimin işine yarar?
  • Soruyoruz: Ankara’da polisin saldırısıyla, bu saldırıyı protesto eylemini provoke etmeye kalkmanın arasında ne fark vardır?
  • Soruyoruz: İstanbul’da AKP’nin saldırısına karşı güçlü bir eylemin örgütlenmesi EDP’li Emin Ekinci’yi neden rahatsız etmiştir?
  • Soruyoruz: Daha kısa bir süre önce EDP’li gençler saldırıya uğrayınca haklı olarak sert tepki veren EDP, kendi üyelerinden birinin bu yumruklu saldırısına karşı nasıl bir açıklama yapacak ve nasıl bir tedbir alacaktır?

Bürokratik sendikacı kimliğiyle, sendika ağası edasıyla hareket edip bir devrimciye ve sendika üyesine şiddet uygulamak, eylemi tehlikeye atmak Eğitim Sen ve KESK’in direnişine gölge düşürmek anlamına gelir.

Eğitim Sen Genel Merkezine, HDK Emek Komisyonuna, Yürütmesine, EDP Genel Başkanlığına konuyla ilgili görevlerini yapmaları yönünde çağrılarımızı yaptık. Eğitim Sen, HDK ve EDP’den sorumluluklarını yerine getirmelerini talep ediyor ve bekliyoruz.

Aksi bir tutum, bu suça ortak olmak olur ki, böyle bir durumda zarar görecek olan sadece biz olmayız.

İşçilerin Sesi Gazetesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: EDP / KESK / Provokasyon /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.