Taşeron İşçi Kurultayı Nasıl Olmalı?

B.Umutcan - 17 Nisan 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

15 Nisan 2012 tarihinde taşeron işçilerin hazırlık kurultayı Kartal Esentepe’de M.Boy düğün salonunda yapıldı. Bu hazırlık kurultayına diğer taşeron işçileri gibi ÇAPA hastanesinde direnen taşeron işçileri de katıldı. Katılımcıların ağırlıklı olarak taşeron sistemine yönelik eleştiriler yapıldı. Maltepe Belediyesi’nden atılan taşeron işçileri başta olmak üzeri iş cinayetlerin yoğun yaşandığı ve direnişte olan tersanelerden de işçiler katıldı.  Hey tekstil işçileri, Bileşim Çalışanları Dayanışma Ağı, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden katılımlar oldu.

Kurultay ağırlıklı olarak taşeronlaşmanın AKP hükümetiyle birlikte yaygınlaştığı neredeyse tüm çalışma alanların taşeronlaştığına, bu uygulamaların işçi ve emekçilere yönelik güvencesizliği dayattığı gibi örgütlenmenin önündeki önemli engellerden bir olduğuna vurgular yapıldı. Kurultaya katılım açısında coşkulu geçti diyebiliriz.

Ayrıca taşeronlaşmanın tehlikelerine vurgu yapılan kurultay da çözüme dair somut bir söylem ve öneri yapılamadı. Desek kurultayı hazırlayan arkadaşlara haksızlık etmiş olur muyuz, bilemiyorum. Ayrıca bu etkinliğe sesiyle Pınar Aydınlar (SAĞ) katkı sundu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: taşeronlaşma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.