Çapa Taşeron İşçileri Günlüğü 78: Dr. Ersin Arslan’ı Unutmadık, Taşerona Boyun Eğmeyeceğiz

Sol Defter- Haber - 8 Mayıs 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gaziantep’te cinayete kurban giden Dr. Ersin Arslan’ı unutmadık. Türk Tabipleri Birliği (TTB), her Salı günü merkezi sağlık kuruluşlarında sağlıkta şiddete karşı 12.45’te oturma eylemi yapacak.

İstanbul Tabip Odası’nın eylem merkezi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi idi. Acil servis önünde yapılan eyleme İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi doktorları katıldı. Numune Hastanesinde de yakın zamanda bir şiddet örneği yaşandı.

İstanbul Üniversitesi bünyesinde ise, Cerrahpaşa’da ve Çapa’da asistanların ve doktorların katılımıyla oturma eylemleri yapıldı. Çapa’daki eylem Direniş çadırının önünde yapıldı.

Çadırın bugünkü diğer gündemi dün yapılan işçi toplantısı oldu. TAŞ İŞ DER üyelerinin toplantı sırasında sordukları sorular işçiler tarafından sadece toplantıda alkış  almadı, toplantı sonrasında da takdir topladı.

Taşeron firmalar, hastane özel güvenliği ve hastane yönetimi özellikle Cemal arkadaşımızı hedef gösteren “bunu burada niçin çalıştırıyorsunuz” türünden konuşmalarda bulunduklarını öğrendik. Cemal arkadaşımıza veya her hangi bir işçiye, toplantılarda sadece soru sorduğu için, taşeron işçilerin haklarını aradığı için taşeron firma ya da üniversite yönetimi, dekanlık, başhekimlik tarafından yapılacak her hangi bir baskı, TAŞ İŞ DER’i karşısında bulmakla kalmaz, yüzlerce işçinin de tepkisini çekeceğini bilmelidir. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için dedik, ant içtik.

TAŞ İŞ DER’in, taşeron sistemine karşı yürüttüğü mücadelenin her neferi, bizim için onurdur, şereftir. Taşeron işçisinin de gururudur.

Yarın yapılacak basın açıklamamız da bu çerçevede İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi yönetiminin sorularımıza vermediği cevapları yanıtlamak üzerine olacak. Taşeron sistemine karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Diğer yandan, işsizliğin ve işsiz kalmanın acısını bilen işçilerin, çaresizlik duygusuna kapılıp, celladına güzelleme yapmaya kalkması, ona hiçbir iş güvencesi sağlamayacaktır. İş güvencesi, işverene yapılan yalakalıkla sağlanamaz. İşçilik onurunu, şerefini dimdik ayakta tutmayan hiçbir taşeron işçisi, sadece kendisini değil, diğer arkadaşlarına da ihanet etmiş sayılır.

Taşeron işçilerinin temel sorunları ortada dururken, hastane yönetiminden porselen tabakta yemek talep etmekle yetinip, yönetime işim olsun yeter, beni nasıl istersen öyle sömürebilirsin diyenlerin iş güvencesi olur mu? Hastane yönetimi açıkça “bazılarınızla ilerki zamanlarda birlikte çalışmayacağız” deyip, ilkokul mezunu işçilerin gözlerine yüzü kızarmadan bakan profesörlerin “KPSS punanıyla sizi işe alırız”  sözlerine alkış çalmak, celladına aşık olmaktan başka nedir?

TAŞ İŞ DER, taşeron işçisini işçilik onuruna, işçi olmanın meşru ve haklılığıyla direnişe çağırmaktadır.

78 gündür zamanımız görüşmelerle geçti. Söz bitmiştir, sıra eylemdedir. Direnişten başka yol bulunmamaktadır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Taşeron Sistem /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.