Yeşiller ile “Saydamlar” Birleşme Kararı Almış

Ömer Yıldız - 8 Mayıs 2012 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Yeşiller ile “Saydamlar” Birleşme Kararı Almış

EDP, SHP, Aleviler derken yeşillerle birleşme kararı aldı. Birleşip de çoğalmayan ender topluluklardan olan EDP, önce DSİP’lilerle görüşmeler yapmıştı. Bugün DSİP’lilerin sol sosyalist yapılara bir “ana avrat sövmediği” kaldı. Ancak burada komünist, sosyalist olmadan da yaşamlarını sürdüreceklerini anladılar. Zaten “barlarda” geçen hayatlarını sosyalizm ile ifade etmek oldukça zordu. Kendileri sadece kendi dergilerinde, internet sitelerinde varlardı toplumla “kucaklaşma” aşamasında. İstanbul’un Ankara’nın barları ve bazı dernek lokalleri dışında olmayan bu yapının liberal DSİP’ten öğreneceği çok şey vardı ve öğrendiler.

Liberalizm ile sürtünen yapı bir sonraki hedefi, gene kapitalist sistem içerisinde bir tanım olan sosyal demokratlığı “içselleştirmeliydi”. Bu amaçla SHP ile temasa geçti. Bu temas sonrası SHP’nin örgütlü yapısını elde edip tüm SHP’lilerin yeni partiden kaçmasını sağladı. O kadar “sosyal demokrat” olmuştu ki yeni kurudukları partinin yöneticileri Kılıçdaroğlu CHP’ye genel başkan olur olmaz akın akın parti değiştirdi. CHP’ye geçenler içerisinde il ilçe yöneticileri bile vardı. Burada da düzen partilerinin işleyişini kavrayan EDP’liler kitleselleşmeyi başardıklarını düşünüp “hiçleşmeye” başladılar.

Bir sonraki aşama HDK içine girmekti. Bu giriş yeniden sol sosyalist yönelim değil düzen partilerinden öğrendikleri “taktik” gereği “varoluş” mücadelesi amaçlı olmuştu. Burada tüm muhatap alınmamalara rağmen büyük “çaba” harcadılar. Ancak şarkıda söylenen “bir kereden bir şey olmaz” sol mücadelede ilkesizlik olduğundan itibar göremediler. Kendileri de farkında ama HDK’dan başka sol harekette kıpırdanma olmadığından bu hareketlilikten kendilerine “pay” çıkarma derdine düştüler.

En son hamle birleşme. Yeşiller ile birleşip olmayan kitlelerini çokmuş gibi gösterip “temsil” hakkı kazanmak. Eğer hedef HDK bünyesinde büyümekse bu birleşmenin anlamı ne? Ortak platformda hareket edeceksen neden “büyük” görünmeye çalışıyorsun? Aklıma meşhur “öküz ile kurbağa” hikâyesi geliyor. Kurbağa kendini öküz kadar büyük göstermek için şişmiş şişmiş patlamış. Yakında patlama sesi gelirse şaşırmayın.

Kuyruk acım mı var? Var. Bu partinin mensuplarının önemli bir kısmının sol siyasete, emek alanına verdikleri zararlar yüzünden kuyruk acım var. Doğru bir şeylerini görmedim ki iyi bir şeyini anlatsam.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: EDP / Yeşiller /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.