Kürt Sorununu Ne ABD Ne de Barzani Çözebilir

- 15 Mayıs 2012 - Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

KÜRT SORUNUNU NE ABD NE DE BARZANİ ÇÖZEBİLİR

Irak Kürdistan Federe Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, ABD ziyaretinin ardından Türkiye’ye gelmesi, bunu takiben BDP yöneticilerinin bir hafta süren ABD gezisine çıkmaları, iktidar yanlısı medya ve liberal çevreler tarafından, ABD ve Barzani’nin, Kürt sorununun çözümünde inisiyatif aldıkları şeklinde yorumlandı. Bu yorum temelsiz olup, gerçeği yansıtmamaktadır. Barzani’nin gerek ABD gerekse Türkiye gezisinin esas nedeni, Irak’ta Maliki yönetimiyle gerilen ilişkilere çözüm bulma arayışıdır. Irak’taki bugünkü politik bölünmüşlüğün esas müsebbibi olan ABD’den bu konuda çözüm için yardım isterken, Türkiye’ye ise, Maliki yönetimi tarafından katliam planlamakla suçlandığı için yurtdışına kaçan ve Türkiye’de bulunan, Sünni kökenli Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile görüşmek için gelmiştir. Bu arada, Dışişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanıyla, esas olarak, Irak’ta ortaya çıkan sorunların konuşulduğu görüşmeler yapmıştır. Buna karşın, basın mensuplarının PKK ve onun silahlı mücadelesine ilişkin ısrarlı sorularına cevaben, daha önce bilinen görüşlerini tekrarlamıştır.

Öncelikle şu gerçeği görmek gerekir: ABD yönetiminin siyasi ajandasında, Türkiye’nin Kürt sorununu çözmek gibi bir konu yer almamaktadır. ABD Yönetimi, bölgedeki önemli müttefiki Türkiye’ye, PKK’ye karşı mücadelesinde, siyasi, diplomatik hatta istihbarat desteği vermekle birlikte, ne bu sorunun çözümüne ilişkin bir plana sahiptir ne de bu konu üzerinde yoğunlaşması söz konusudur. Çünkü Kürt sorunu, en azından şimdilik, ABD’nin bölgeye dönük stratejisinin önünde bir engel teşkil etmemektedir.

BARZANİ, TÜRKİYE’NİN ASKERİ DEĞİLDİR

Barzani’nin durumu ise çok boyutludur. Birinci olarak, bölgesel yönetim başkanı konumuyla, Türkiye ile iyi ilişkiler sürdürmeye özel önem vermektedir. ABD emperyalizminin bölgedeki iki önemli müttefiki olmaları, Türkiye ile Kürt Yönetimini birbirine bağlayan önemli siyasi bağdır. Ayrıca, Türkiye ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında son derece gelişkin ticari ilişkiler mevcuttur. Bundan her iki taraf da önemli çıkarlar sağlamaktadır. Türkiye’nin, Kürdistan’ın dünyaya açılan kapısı olduğunu da unutmamak gerekir. İşte bütün bu olgular nedeniyle, Kürdistan Yönetimi, Türkiye’nin siyasi kaygılarına karşı duyarlıdır. PKK’ye karşı mesafeli ve eleştirel tutumunu, Türk ordusunun, PKK’nin varlığı gerekçesiyle, topraklarını bombalamasına ses çıkarmamasını buna bağlamak gerekmektedir.

Ancak bu gerçeklik, Irak Kürdistan Yönetiminin, Türkiye’nin askerliğine soyunmasını ve onun siyasi ve askeri planlarına angaje olmasını getirmemektedir. Çünkü sonuçta bu yönetim bir Kürt yönetimidir. Yönetimi güçlendiren bir olgu komşu ülkelerle iyi geçinmek ise, diğeri de, bölgede sayıları yirmi milyona ulaşan ve en büyük parçası Türkiye’de bulunan Kürtlerin dayanışmasıdır. Mesut Barzani bu gerçeği görmekte ve o nedenle artık kesinlikle Kürtlerin kendi aralarında savaşmayacağını vurgulamaktadır. Ayrıca, bir başka devlet sınırları içinde yaşayan Kürtlerin, doğal, haklı ve meşru taleplerine sırtını dönmesi mümkün değildir.

Bu noktada, Mesut Barzani, Kürt sorununun silahla çözümünün mümkün olmadığını ısrarla vurgulamakta, tarafların barışçı bir çözümü tercih etmeleri halinde, kendisinin de yardımcı olacağını ifade etmektedir. Burada, “silahla çözümün mümkün olmayacağı” tespiti, PKK ile birlikte Türkiye yönetimini de hedef almaktadır; “kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” tutumu söz konusudur. Sonuçta, Barzani’nin, kendisini, “barışçı, siyasi çözümle” sınırlandırdığı görülmektedir.

O nedenle, ne ABD yönetimi ne de Barzani’nin, siyasi iktidarın askeri çözüm stratejisi içinde bir rolü olmadığı görülmeli, bir an önce bu yanlış siyasetten vazgeçilerek, barışçı siyasi çözümün önü açılmalıdır. Siyasi iktidar, ülkedeki siyasi muhatapları, yani Kürt siyasi hareketi ile müzakere ederek, Kürt sorununa çözüm bulmaya çalışmalıdır.

İşçilerin Sesi Gazetesi (yeni Seri) Sayı 2’den alınmıştır. Mayıs 2012

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Barzani / Kürt sorunu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.