Üniversite Sınavı Liselerdeki Eğitim Sisteminin Sonuçlarını Gösterdi

Kaya İlhan - 15 Mayıs 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Üniversite Sınavı Liselerdeki Eğitim Sisteminin Sonuçlarını Gösterdi

23 Nisan “çocuk” bayramı kutlamalarının gürültüsü içinde Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. YGS sınavı lise eğitiminin ne durumda olduğunu gösterir, toplam 1 milyon 837 bin 344 geçerli adayın katıldığı sınavda, 50 bin öğrenci sıfır puan aldı. Geçen yılki sınavda 38 bin, 2010’da ise 14 bin öğrenci sıfır puan almışlardı.

Bu rakamlar eğitim sisteminin çökmeye devam ettiğini gösteriyor. YGS’nin Türkçe bölümünde bile başarı ortalaması her yıl daha da düşmekte. Matematik bölümünde ise adayların yüzde 50’si ortalama dört soruyu doğru cevaplandırabildiler.

YGS sonuçlarından biri de, eğitim sistemine hem okul türleri hem de bölgeler itibarıyla büyük bir eşitsizliğin hakim olduğu. Sosyal bilimler liseleri, Fen liseleri, Anadolu liseleri en başarılı liseler olurken, genel liseler (meslek liseleri de dahil olmak üzere) hem kategori olarak hem de bölgesel (Doğu-Batı arasında hatta bir ilin merkezi ile çevresi arasında bile) olarak sınavda en başarısız liseler.

YGS sınavı esas olarak elemeye dönük bir sınav ve matematik, Türkçe, sosyal ve fen konularını öğrenmiş olan öğrencileri değil, 1 dakikada en çok soru çözebilenleri seçiyor. Bu yöntem liselerdeki eğitim sisteminin yetersizliğinden çok, dershaneye giden (çabuk soru yanıtlama yeteneğini geliştiren) ile gidemeyen öğrenciler arasındaki farkı büyüten bir özelliğe sahip.

YGS sınavında öğrencilerin ne bildikleri değil, ne kadar hızlı yanıt verebildikleri ölçülüyor, test yanıtlamada “profesyonelleşen” öğrencilerin başarısının ardında dershaneler yani para var..

YGS’ye 24 ayrı lise türünde öğretim gören öğrencilerin girmesi, özellikle meslek liselerinden gelen adaylar açısından büyük bir eşitsizliğe yol açıyor. Fen, Sosyal ve Anadolu liselerine de sınavla seçilerek gelen öğrencilerin YGS sınavında da çok başarılı olmaları nasıl bir tesadüf değilse, yoksul ailelerin çocuklarını gittiği düz ve meslek liselerindeki öğrencilerin de, eğitim imkânlarından (öğretmenden, okul koşullarına kadar) dolayı başarısız olarak nitelendirilmeleri o kadar haksızlık.

Eğitim sistemi tamamen sınav ve test tekniklerine dayandığı için, ilkokuldan liseye kadar paralı olması yetmezmiş gibi bir de dershane sektörünü büyüten bir özelliği var. Dershanelere aktarılan para, yükseköğretime bütçeden harcanan paranın iki katına ulaşmış durumda.

Hükümetin en konuşkan Bakanlarından olan Eğitim Bakanı Dinçer’in, YGS sonuçlarıyla ilgili olarak açıklama yapmaması şaşırtıcı değil. Kendisinden önceki bakanlar gibi öncelikleri aynı: özel okullar, dershaneler ve imam hatipler…

Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen ve ilköğretimi kesintili hale getiren 4+4+4 uygulamasını, Bakan “Eğitimde yapısal bir değişikliğe gitmiyoruz” diyerek savunmuştu. Böylece imam hatiplerin orta kısımlarını açmak ve genel olarak eğitim sistemine dini dersleri eklemekten başka bir amaçların olmadığını da itiraf etmiş oluyordu.

Kapitalizmin sınıfsal ve sosyal eşitsizlikleri eğitim alanına da yansır, işçi ailelerinin çocuklarının meslek okullarına gitmek zorunda kalmaları bundan dolayı. Mevcut eğitim sistemi, hem yoksullar hem de Kürtler (anadilde eğitim olanakları yok) için adaletsiz ve eşitlikten çok uzak. TÜSİAD gibi (eğitimle ilgili raporlar hazırlıyorlar) patron örgütlerinin şikâyeti, bu toplumsal eşitsizliğini ortadan kaldırılması değil, diğer kapitalist ülkelerde olduğu gibi kabul edilebilir bir düzeye çekilmesi. TÜSİAD’ın, AKP hükümetine dönük eleştirilerinin altında yatan gerekçe budur. “Kesintili eğitim” gibi ideolojik değişikliklerle değil, burjuvazinin ihtiyacı olan nitelikteki yeni işgüçleri (doktorundan temizlik işçisine kadar) yaratmak için hareket edilmesini istiyor.

YGS sınavının sonucunda her hangi bir yüksek okulu kazanamayan yüz binlerce liseli genç, işsizler ordusuna katılacaklar. 14 yıl eğitim görmelerinin karşılığı ise bir hiç olacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: YGS /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.