EDP’li Emin Ekinci Şiddet Uyguladığını Kabul Etti ve Özür Diledi

İşçilerin Sesi - 19 Mayıs 2012 - Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Emin Ekinci Şiddet Uyguladığını Kabul Etti ve Özür Diledi

Ankara’daki KESK eylemine yönelik polis terörünün İstanbul’da protesto edildiği eylemde Eğitim Sen 7 Nolu Şube Başkanı Emin Ekinci, kitlenin, kameraların ve polisin önünde arkadaşımız Yunus Öztürk’e önce sözlü ve daha sonra fiili olarak saldırmış, Yunus arkadaşımızın bu zorbalığa karşılık vermemesi olayın eylemi sabote edecek bir provokasyona dönüşmesini engellemişti.

29 Marttan itibaren iki hafta boyunca Emin Ekinci’nin içinde yer aldığı örgütler nezdinde (KESK-EĞİTİM SEN-HDK-EDP) girişimlerde bulunarak bu davranışın mahkûm edilmesini sağlamaya çalıştık.

Baskılarımız sonuç verdi. HDK Yürütmesinin daveti üzerine, 14 Nisan’da ortak bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda Emin Ekinci şiddet uyguladığını kabul etti ve HDK’dan ve Yunus Öztürk’ten özür diledi.

Ancak görüyoruz ki devrimci örgütler içinde üyelerin birbirlerine uyguladıkları şiddet, taciz benzeri çirkinliklere karşı sol kamuoyu ne yazık ki yeterli duyarlılık ve ilkesel duruş yoktur.

Öte yandan, SİP/TKP örgütünden bir grubun hem de genel başkanları Erkan Baş yönetiminde ve kışkırtmasında TKP (Orak-Çekiç) irtibat bürosu önündeki zorbalıkları da tam bu döneme rastlamıştır.

Daha önce de Hava-İş ve Tek Gıda-İş bürokratları ve korumalarınca Gökkuşağı Hareketi üyelerine ve TEKEL işçilerine şiddet uygulanmış ve sesiz kalınmıştı. Sendika bürokratları, korumaları ve benzerlerinin devrimcilere saldırılarının amacı ve niteliği bellidir.

Ancak sol, kendi içinde hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın benzer zorbalıkları mahkûm etmezse bir virüs gibi yaygınlaşarak adeta meşru kılınacağını düşünüyoruz.

Bu davranışları mahkûm etmek her devrimcinin ve sol olma iddiasındaki her örgütün göstermesi gereken duyarlılık olmalı, bu da o örgütlerle ilişkileri belirleyen temel ilke olmalıdır.

Bu düşüncelerle sol içi şiddeti mahkûm ediyor ve kınıyoruz. Bu konudaki duruşları ilişkilerimizin mihenk taşı yaptığımızı ve yapacağımızı açıklıyoruz.

İşçilerin Sesi Gazetesi (Yeni Seri) Sayı 2’den alınmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: EDP / HDK / şiddet /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.