Sevinç Altan’ın “Bölge” başlıklı sergisi 44A Sanat Galerisi’nde

Sol Defter- Haber - 19 Mayıs 2012 - Edebiyat/Sanat / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sevinç Altan’ın “Bölge” başlıklı sergisi 44A Sanat Galerisi’nde

“İstisna hali özel bir hukuk değildir (savaş hukuku gibi), hukuk düzeninin kendisinin askıya alınması olarak, hukukun eşiğini ya da sınır-kavramını belirler.” … “Modern totalitarizm, istisna hali aracılığıyla, yalnızca siyasi hasımlarını değil, şu ya da bu nedenden ötürü siyasi sistemle bütünleştirilemeyecekleri belli olan yurttaş kesimlerinin bedenen ortadan kaldırılmasına izin veren yasal bir iç savaş olarak daa tanımlanabilir.” G.Agamben

Sevinç Altan “Arabölge” den sonra bir parantez açıp sistemin hukuki siyasi her türden aracının ölümcül bir aygıta dönüştüğü “bölge”de dolaşıyor.

Heron’un hedef işaretiyle başlayan, birbirini takip eden kareler halinde sıralanan resimlerde sanatçının oluşturduğu koyu atmosfer bir “istisna hali” ni hissettiriyor bize. ”5 no’lu bina”dan çıkıp  hemen her karede dolaşan karanlık figür bizi 90’lı yıllara götürürken, durup bize bakan ceylan imgesi ise “istisna hali”nin devam ettiğine işaret ediyor sanki. Biz de, bizi bu gözlere bakmaya çekinmeden çağıran, inadına karanlık, inadına şiirsel bir anlatımla açılan parantezin içine ister istemez giriyor, “boşaltılmış” alanlarda, “yasasızlık  ile hukuk arasında mutlak bir belirsizlik bölgesi”nde dolaşıyoruz.

“güllerin bedeninden dikenlerini teker teker koparırsan

dikenleri kopardığın yerler teker teker kanar “

Sergi katalogunun başında yer alan bu dizeyi Turgut Uyar 1970’de yazmış; bugün Sevinç Altan’ın “bölge” resimlerine bakarken şairin sesini duyar gibiyiz.

Sergi 21 mayıs 21 Haziran tarihleri arasında görülebilir.
(Galeri’ nin üst katında sanatçının art-beat ve contemporary-art’ta sergilenen “arabölge-av” serisinden resimler de görülebilir.)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Resim / Sevinç Altan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.