Çapa Taşeron İşçileri Günlüğü 144: Sendikalaşarak Daha da Güçleniyoruz

Sol Defter- Haber - 13 Temmuz 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Susmadık, haykırdık; taşerona başkaldırdık

Yürüdük, kararlı bir duruş sergiledik ve idareye geri adım attırdık (*)

İstanbul Üniversitesine bağlı hastanelerde çalışan biz emekçiler kurduğumuz TAŞ İŞ DER (Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) ile bir araya geldik. İnsani bir yaşam için çalışma koşullarındaki aksaklıkları bir nebze de olsun değiştirebildik. Kurduğumuz çadır ile Çapa’da bir ilki gerçekleştirdik; işçilerin gücünü gördük, idarenin çaresizliğine tanık olduk ve birçok kazanımlar elde ettik. Bunların birkaç tanesini şöyle sıralayabiliriz:

* Çadırı kurduğumuz andan itibaren 400 olarak belirlenen çıkartılacak işçi sayısı 196’ya çekildi ve birçoğuna da idare tarafından özel hastanelerde, ilaç firmaları aracılığıyla iş bulundu.

*İdarecilerin söylemleri her seferinde değişmek zorunda kaldı. Rektör Yardımcısı Kamil Adalet’in toplantısında “bütçe kaynaklı yüzde 20 işçi çıkartılması; yol parasının (brüt 136,84 TL) kesilmesi, ücretlerde yüzde 5 ile yüzde 25 arasında ücret kesintisi açıklandı.

* Sonraki gerekçe Sağlık Bakanlığı İç Denetim Kurumunun talebiyle ücretlerin kesilmek zorunda olduğu; aksi halde hastane yönetimine ceza  verileceği söylendi.

* 2’şer günlük 7 ihaleyi kabul etmemiz dayatıldı; 14 günlük geçici sözleşme olarak dayatıldı; iş kanununa uymayan, her türlü ücret kesintisini yapma yetkisini idareye teslim eden bir sözleşmeyi imzalama baskısı yapıldı.

* Direnişin 142 gününde Direniş Çadırının önüne gelen Başhekim ve yanındaki heyet, yayınladıkları bildirilerle ücret düşüşünü 50 TL + yüzde 5 olarak (toplam 91,4 TL) olarak açıklamışlardır.

* Temmuz ayı asgari ücret zammı (yüzde 6,04) yok sayılmıştır.

* Demokratik bir hakkın kullanılarak 6 Temmuz Cuma, 9, 10 ve 11 Temmuz Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri gerçekleştirilen Rektörlük, Cerrahpaşa, Haseki yürüyüşleri, hastane içi yürüyüşler ve  çalışmama hakkının kullanılmasıyla gerçekleşen hak arama mücadelesi idarenin baskılarına rağmen yeni iş sözleşmesinin imzalanmamasıyla başarıyla sonuçlanmıştır.

144’üncü günde, 5’inci ayını doldurmakta olan onurlu mücadelemiz artık DİSK ile daha güçlü ve kitlesel bir şekilde taşeron sistemine karşı başkaldıran Çapa Taşeron İşçisinin çizgisinde olan DİSK Devrimci Sağlık-İş ile gücümüze güç katıyoruz. Artık hastane yönetiminin karşısına daha da güçlü çıkıyoruz!

Bu yola çıkarken Cemal’imizin şiarıyla “Adımız Taşeron Soyadımız Köle, Bir Ömür Geçmez Böyle” demiştik. Şimdi değişim rüzgarlarının estiği bugün artık “İnsan ihale ile çalıştırılamaz, sağlıkta taşeron olmaz” diyerek “Hoş geldin DİSK, Hoş geldin Dev Sağlık-İş” diyoruz.

(*) Kadir Ağsu’nun Direniş Çadırı adına yaptığı açılış konuşmasıdır

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Dev Sağlık-İş / DİSK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.