Soygunun Başladığı Sınav (SBS)

Ömer Yıldız - 13 Temmuz 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

“Milyonlarca öğrencinin girdiği SBS sonuçları açıklandı. Yeni birinciler ortaya çıktı.” Bu sistemi savunanlar için çok anlamlı cümleler, başlıklar. Kendini eşitlikçi, özgürlükçü olarak tanımlayanlar için bir haksızlık daha uygulandı olmalı bu durumlar.
SBS tıpkı ÖSS/LYS- ya da her nasıl adlandırılırsa- gibi haksızlıklar silsilesinin başlangıç sınavlarından. Herkesin rahatsız olduğunu ifade ettiği, hatta dershane sahiplerinin bile büyük bir ironi ile “keşke dershanelere ihtiyaç olmasa” dediği para tuzağı dershanelerin en öncül sebebi. Garip olan herkesin dert yandığı bu düzeni “kanıksamış” olduğu ve çaresizlik ifadeleriyle çocuklarını dershanelere göndermeleridir. Yapılan özelleştirmeler ve liberal düzenlemelerle en önemli iş umudu olan devlette iş olanağı kalmasa da en muteber durum olan “masa başı” iş en belirgin dershane sebebi. Öğrencilerin bireysel özelliklerini, ilgilerini dikkate almadan herkes özellikle ilk öğrenimde çocuğunun “doktor, mühendis, avukat, kaymakam” olacağını varsayıp olan parasını dershanelere akıtmakta. Aslında SBS’nin en önemli olumsuzluğu da burada.
Henüz çocuğunun akademik kapasitesini bilmeyen veliler SBS sürecinde daha çok para harcamaktadır. Bu duruma maalesef “öğretmenlerin” “dershaneye giderse iyi olur” şeklindeki kendini inkar telkinleri eklenince ortaya çok önemli bir para akışı çıkmakta. Umut ticareti de denilebilecek bu durum yüksek öğrenim öncesi bu genelliğini azaltmaktadır. İşte bu sebeple tüm hükümetler gibi Akp hükümeti de bu sınavları kaldırmadı.
SBS sonunda nereye gidilir diye düşünüyorsanız bu durum biraz karışık. Fen Lisesi diye adlandırılan okullardan mezun olunca sayısal alanda iyi bir üniversite kazanıldığı yaygın kanıdır. İstatistiklere bakarsanız son on yılda bu oranın% 10-15 olumsuz yönde ilerlediğini görürsünüz. Yani bu okullardan mezun olanlar bile tamamı iyi bir üniversite olanağına sahip değil. Artık gerisini siz düşünün. Anadolu liseleri sayıları 10-15 civarındaki okullar dışında köklü okullarda bile içler acısı. Laboratuarsız, spor salonsuz, sanat atölyesiz okullar Anadolu liseleri. Meslek liselerinin de Anadoluları yapılarak sınavla alınmaya başladı ve bu okullarda eski durumlarından hiçbir değişiklik yapmadan Anadolu-bilmem ne- meslek lisesi adını aldılar.
Yazdıklarımdan okumaya karşı gibi bir anlam çıkaranlarla sorunum. Okumanın sadece takviye/dershane gibi yöntemlerle olması yapılan bir dayatmadır. Herkese eşit eğitim vermeyen devlet bu sistemle parası olanla olmayan arasında daha da fazla eşitsizlik yaratmaktadır. İşte bu sebeple SBS para soymanın eğitim ayağıdır.
Sınavsız geçiş pekala mümkündür. Bunun için benim bir projem olduğu gibi pek çok eğitimcinin de mutlaka projesi/düşüncesi vardır. Mesele kanıksamış olmakta. Pek çok alanda olumsuzlukları doğruymuş gibi alışkanlık haline getirdiğimizden bu durum da normalmiş gibi geliyor insanlara. Hatta sınav olmazsa kaos olur gibi düşünen zavallılar da mevcut yaşamda.
Sınav ölçmez sıralar. Tüm öğrenciler tam puan alsa gene de o okullara hepsi giremeyecek. İşte bu gerçek bu düzeni savunanlara yeni formüller buldurdu. Bu sınavda öğrencilerin aldıkları uluslararası dereceler puan olarak ilave edildi ve ilk defa birincimiz tam puandan fazla puanla birinci oldu. Bu durum o kadar “sevimli” geldi ki insanlara çok beğendiler. Ancak artık o kadar çok eğitime para ayırmakta ki aileler bir sınavda ülke genelinde yüzlerle ifade edilen birinciler var. Sınavda aldıkları sıralama da yukarıda bulunan okullar zor durumdalar!. Yani bu yılki altı yüzden fazla tam puan alan öğrencinin aynı okulu tercih etme durumunu düşünebiliyor musunuz?
Kapitalizm budur. Sizin zamanında yanlış dediğiniz şeyleri size farklı şekillerde sunar ve siz onu seversiniz. Bu öyle bir illüzyondur ki bazen “yetmez ama evet” bile dersiniz. Bu durum sizin kötü niyetinizden değil soldan, sosyalizmden ne kadar uzaklaştığınızla ilgilidir. Artık kapitalizmin size tarif ettiği solu yaşarsınız. Bu durumda olanlar için vakit çok geç olabilir ama gelecek nesiller için sınavları eleştirmek yoluyla meşrulaştırmak yerine, kalkması gerektiğini savunmak gerekir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eğitim / SBS /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.