Okul Uygun Değilse Çocuğumu Göndermem (4+4+4)

Ömer Yıldız - 2 Eylül 2012 - İşçi Gündemi / Teorik Tartışmalar / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

4+4+4 uygulamasının bütününden sadece 5 yaş uygulamasına indirgenen kanun bir anlamda amacına ulaşmıştır.

Hükümet 5 yaş uygulamasından vazgeçtiğinde sanki bütün sorunlar ortadan kalkmış gibi görünecektir. Üstelik bilimsel, demokratik eğitim talepleri çok da dillendirilmeden sadece pedagojik açıdan itiraz yetersizdir. Bu ülkede bilimsel, demokratik eğitim askıdadır. İdeolojik ve standardı düşük eğitim bir şekilde dayatılmakta, o ya da bu iktidarlar vasıtasıyla kalitesiz eğitim sıradanlaştırılmaktadır.

5 yaş uygulaması için ne yapılmalıdır?

Rapor almak kesinlikle yanlış ve yapılmaması gereken bir uygulamadır. Çocuklarımız değildir “sorunlu” olan. Bu sistem ve uygulayıcıları sorunludur. Rapor almak, siyasi iradenin uygulamasını kabul etmektir. “Sen 5 yaşındaki çocuğumu okula istiyorsun ama benim çocuğum “yetersiz” demektir. Uygulaman doğru ama benim çocuğum “eksik”” demektir. Çocuğun ilerideki hayatını etkileme olasılığı bundan daha hafif bir etkidir. Doktorun vereceği rapordan ziyade siz çocuğunuza “eksiksin” demektesiniz.

Eğitimcilerin “rapor alın” demesi daha bir anlamsız ve kendini inkardır. Daha önceki yönetmelikte veli, öğretmen ve idare tarafından belirlenen, “gelişimi yetersiz” tespiti şimdi doktorlara verilerek eğitimcilerin elinden bir inisiyatif daha alınmıştır. Doktor hastalığı belirler, öğretmen ise öğrencinin okula hazır olup olmadığını belirler. Bu hakkın eğitimci ve veliden alınması eğitimcilere “siz eksiksiniz ve belirleme yapamazsınız”, velilere “çocuğunuzu tanıyamazsınız” demektir.

Eğitimciler ve eğitim sendikaları devam edip etmeme hakkının veli, öğretmen, idare tarafından belirlenme talebini dile getirmeli ve bu hattan mücadele etmelidir.

Durum o kadar politikleşti ki artık kim ne derse desin karmaşanın içinden çıkılamaz. Hükümetin anlamak istemediği olay alt yapı yetersizliğidir. Kimse 5 yaşında okula gitmeye karşı değil. 5 Yaş çocuğunun okuyabileceği okullar, sınıflar olmamasına karşı. Doğrusu bakanlığın bu uygulamasından vazgeçmesidir. Ancak bunu yapmayacaklardır.

Tek kurtuluş yolu velilerin ve duyarlı vatandaşların olaya el koyması durumudur. Nasıl şapka kanunu uygulanamaz durumda ise, nasıl ki seçimlerde oy kullanmayana para cezası uygulanmıyorsa, çocuğunu okula göndermeyene de para cezası uygulanamaz. Bu aşamada hassas olan “kimse eğitim öğretim hakkından mahrum bırakılamaz” insan hakkı, çocuk hakkı ihlallerinin olmamasıdır.

İtiraz; çocuğumu 5 yaşında okula, binaları uygun hale getirmezsen, sınıfları uygun hale getirmezsen, okuluma ödenek sağlamazsan GÖNDERMEM olmalıdır.

Eğitimcilerin hep karşılaştığı, eğitimin Ankara, İstanbul’daki olanakları iyi okullara göre dizayn edildiği gerçeği ile veliler, halk karşı karşıya gelmiştir. Bu durumu tersine çevirmek mağdur olanların itiraz etmesiyle olacaktır.

Örneğin 15 Eylül’de yapılacak mitinge sadece, eğitimciler ve destekleyen örgütlerin yanı sıra VELİLERİN katılımı sağlanırsa ve talepler doğru seçilirse ferman askıda kalacaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4+4+4 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.