Üç Çocuk Yap: “Gerizekalı” Olmasın!

Ömer Yıldız - 4 Eylül 2012 - Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Üç çocuk yapın ama “geri zekalı” olmasın. Sanırım başbakanın yeni sloganı bu olacak. Çocuğunu okula göndermemek için rapor alan ailelere “ihanet içerisindesiniz. Çocuğunuza geri zekalı raporu alıyorsunuz” diyen başbakan “geri zekalı” çocuk sahibi olmayı ne olarak görüyor acaba?

Rapor alan velilerin başbakana göre çocuğunu düşürdüğü durum olan “geri zekalılık” değişik sebeplerle olabilen bir durumdur. Toplumların ortalama yüzde birini teşkil eden zeka eksikliği, yüzde 2-3 hafif, yüzde 0,5 dolayında ağır halde ortaya çıkar. Bir istek, tercih değildir. Doğal yaşamda nasıl göz renginiz genetik özelliklerle belirlenirse yüzde otuz beşi bu yolla oluşur. Türkiye gibi bir ülkede kahverengi göz normal olansa menekşe mavisi göz gibidir bence de bu durum. Nereden nasıl baktığın önemli. Senin eksiklik gördüğün benim için menekşe mavisi göz gibidir.

Nasıl bir takım travmatik durumlarda yaralanmalar olursa, uzuv kopmaları gerçekleşirse önemli bir kısım zeka geriliği de doğum ve hamilelik sırasında böyle durumlarla ortaya çıkar. Nasıl heryerde güzel papatyalar varken bazı bölgelerde “piyan (Eber sarısı)” gibi endemik bitkiler vardır ya onun gibi görürüm ben; başbakan gibi değil.

Öyle törenlerde, kabullerde sarılmayla olmaz bu işler. Zeka geriliği olanlar vitrinde cam eşya, sehpada biblo değildir. Yaşamdır; senin gibi benim gibi.

Bizler sana göre hainleriz, çocuğunun raporu olan.

Bana göre “menekşe mavisi” göze sahibim.

Kimsede olmayan bir güzelliğe sahibim.

Çok kimsede olmayan “insanlığa”

“İnsana sahibim”

Aç kartlarını senin neyin var.

Gök kubbede dolanan, bir kere daha yazmak istemediğim “talihsiz” açıklaman.

Bundan sonra ben o güzelliğe sahip kalacağım

Sen sarfettiğin “kötü” söze.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4+4+4 / zeka geriliği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.