15 Eylül Ankara Mitingini Tamamladık!

Ömer Yıldız - 16 Eylül 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

15 Eylül Ankara mitingini tamamladık!

Tıpkı elinde birikmiş iş olan memurun işini tamamlaması gibi. İşimizi yaptık diye mutlu olabiliriz. Belki istediğimiz sayı gelmedi belki de fazlası alandaydı ama görev tamamlandı.

Eminim ki yöneticilerde farkındalar rutinleşen uygulamaların ancak çözüm sıkıntısı yaşıyorlar. Kitleler bu şekilde “sonuç alın(a)mayan” eylemler devam ederse katılım konusunda istekli olmayacaklardır.

Sendikaların egemenlerce tarifinde; işkolunda işlerin daha iyi yürümesi ve üretimin arttırılması için çalışan sermaye, yöneten ve işçi sınıfı temsilcilerinden oluşan üçleme olarak gösteriliyor. Yani kurulan/kurdurulan sendikalar patronun daha çok kazanması için işçileri yönlendirecek, zaman zaman ekonomik haklar konusunda “gaz alma” etkinlikleri düzenleyecek ve sistemi sağlamlaştıracak kurumlar olmalı deniyor. Yoksa nasıl İNŞ tarafından yasadışı gösterilen 28-29 Mart eylemindeki devletin tavrına bu sendikalar itiraz etmez. Biliyoruz ki onlar sarı sendika ve görevlerini yapıyorlar. Ancak Kesk bu konularda daha dikkatli davranmalıdır.

Kesk’in çeperine de sokulmuş ve hatta içine girmeye başlamış olan liberal kişiler ve davranışlar muteber olmamalıdır. Sadece üyelerden oluşan eylem etkinlikler yerine mağdur kitlelerin sesini sahiplerinden duyurabilmelidir. Örneklersek; herhangi bir televizyon programına davet edilen Kesk’li 4+4+4 ile ilgili konuşacaksa yanında bir öğrenci velisi ile birlikte gitmelidir. 15 Eylül mitinginde sendika kadroları ile katılıp bu durumdan mağdur olan velileri alana çekmelidir. Burada sendika başkanlarının yanında veli temsilcileri konuşmalıdır. Bunlar yapılabilecek pratik uygulamalardır. Değişen dünyada omurgayı değil mücadele şeklini değiştirmek gerekir.

4+4+4 ile ilgili asıl rahatsız olan kesim AKP seçmenidir. Solun beceriksizliği sonucu kitlesel olarak oyunu aldığı dar gelirli kesim ne yapacağını bilmemektedir. Eğitim belki de birincil sorunu olmadığından tepkisizdir. Bizim üyelerimizden ya da genel olarak sol sosyalizmi benimsemiş kişilerden çocuğuna rapor alamayacak kimse yoktur. Rapor almak istese de alamayan kesim fakirlerdir. Doktora gittiğinde alınacak katkı ücretinden başlayıp, dolmuş parasını verememek ya da böyle bir şey yaparsa başına bir şey geleceğinden korkmak gibi sebeplerle bunu gerçekleştirememektedir. Biz ise onlara merkezi Ankara eylemi ile destek! veriyoruz.

4+4+4 uygulamasında bütün şubeler aylık raporlar hazırlamalıdır. Kaç öğrenci rapor almış? Kaç öğrenci raporsuz devamsız? 66 aylık ile 72 aylık öğrenci arasındaki eğitim-öğretim açısından farklar raporlaştırılmalıdır. Hem yerellerde hem de genelde bu raporlar kamuoyuyla paylaşılmalı ve halk bilgilendirilmelidir. Bu uygulamanın gelecek yılı da var. Bu yılki görülen yanlışlar gelecek yıl çocuğu okula gidecek olanlara belgesi, bilgisi ile yaşanmışlıklarla anlatılmalıdır.

Bu eylem derde deva olmamıştır. Yasayı geri çektirememiştir. Bu uygulamaya halkın bakışını yansıtamamıştır. Bu uygulamanın aksaklıklarını, başkanlar anlatmış olsa da basın vermediğinden, anlatamamıştır. Daha vahimi ise “Sakarya esnafı” haricinde kazançlı çıkan kesim olmamıştır.

Uygulamanın takibi için sunduğum öneri dışında da öneriler çıkacaktır örgütten. Bu öneriler değerlendirilip bir çalışma takvimi ve disiplini oluşturulup 4+4+4 uygulaması yakın takibe alınıp eksiklik ve aksaklıkları halka anlatılmalıdır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4+4+4 / Eğitim Sen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.