EDP-Yeşiller Birleşmesi

Ömer Yıldız - 18 Eylül 2012 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Buluşma yaklaşıyor.

Uzun serüvenin bir kısmını önceki yazılarımdan birinde anlatmıştım. Bu serüvenin sonunda EDP olarak siyaset sahnesinde yerini alan parti yeni bir birleşmeye doğru gidiyor. Birçok oluşum ve partiyle yapılan temaslar ve birleşmelerle bugünlere gelindi. Şimdi Yeşillerle birleşme zamanı.

ÖSH (Özgürlükçü Sol Hareket) sürecinde içinde bulunduğum arkadaşlara naçizane önerilerim olacak.

Her birleşmede aynı akademisyenleri, yazarları ve politikacıları “vitrin” yaparak farklı bir oluşum izlenimi veremiyorsunuz. Hele hele mevcut partinin genel başkanı sosyal medyada “flaş haber” şeklinde bunları duyuruyor ya tam reklam havası yaratıyor. Birgün bir isim, diğer gün başka bir isim. Deklare edilen isimler ise ÖSH sürecinden beri her birleşmede! gelip sonradan bir sebeple ayrılan isimler. Örnek mi? Ahmet İnsel. Bu oluşum çabalarında gidiş gelişlerini takip etmek güç. Hep gidiyor ama dönüşü muhteşem oluyor. Genel başkandan bir sefer de kurucu olacak asgari ücretli işçi, köylü ismi duymak isterim. Önemli değil adının tanıdık olması. Adını bilmesem de benim için “flaş haber” bu olacak.

Kurucu olacak diye saydığınız isimler zaten panel, konferans, toplantı gibi etkinliklerde “buluşan”, “birleşen” isimler. Siyaseti en üst düzeyde teorik tartışmalarda yapabilen şahsiyetler. Üstelik yoğun akademik ve siyasi çalışmalarından dolayı işçi, köylü ve emekçilerle sadece sembolik buluşmalar yapabilen şahsiyetler. Afyon Beyyazı’da polis, jandarma defalarca köylüyü dövdüğünde yanında olamazlar işlerinin yoğunluğundan. En fazla bir defa ziyaret eder, dertlerini dinlerler. Bugün Marmaray işçilerinin başına gelen kazada bulunamazlar iş yoğunluğundan. Çapa’da direniş çadırındaki taşeron işçiler ile bir gün geçiremezler yoğunluktan.

Saydığınız kişilerin yukarıda yazdıklarımı yapması da gerekmiyor. Gönül istiyor ki; bunları yapanların isimleri de deklare edilse kurucular arasında. Ahmet İnsel yazısında kuruluşun temel ilkesi “eşitlik” olacak demiş. Olması gerekeni söylemiş. Ben onun söylediklerinden cesaretle yazdım bunları. Daha önce çok duyduğum ve uygulamada görmediğim halde “umut” yeşersin diye yazdım. Sözlerde söylenenlerin, çerçeve metinlerde yazanların gerçek olması umuduyla yazdım.

Kendi umudumu bu “birleşenlerden” kestiğim halde umudu olanların hayal kırıklığına uğramaması için yazdım. Üstüme vazife gibi geldi de yazdım.

Artık kandan, ölümden kurtulmak istediğimden yazdım.

Söylenenler, yazılanlarla kurtulacağımızı bildiğimden ama uygulayanların söylenenlere sadık olmamasından bıktım da yazdım.

Keşke başarsalar deyip her seferinde heyecanlanıp hayal kırıklığına uğradığımdan yazdım.

Başarmanızı çok isteyip kurucularınızın çoğundan kaçma isteği duyduğumdan yazdım.

Yazmasa mıydım?

Yazdım…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: EDP / Yeşiller /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.