İstanbul Sanayi Odası Başkanı İşçi Atıyor, Sendika Başkanı Çanak Tutuyor!

B.Umutcan - 18 Eylül 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Sanayi Odası Başkanı İşçi Atıyor Sendika Başkanı Çanak Tutuyor!

Elit çikolata fabrikasında işten atılmalar devam ediyor. Bilindiği üzere Elit Çikolata patronu ve aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük ile sendika (TEKGIDA-İŞ) arasında, işçilerden habersiz gizli bir protokoller yapıldığı ortaya çıktı. Bu protokollerde işçilerin geriye dönük yüzde 100 olan mesai ücretleri yüzde 50 olarak değiştirilmiştir.

Ellerinden alınan haklarının akibetini sendika yöneticilerine (Mustafa Akyürek) soran işçilerin aldığı cevap “bizim bundan haberimiz yok” olmuştur. İşçiler “bu imzalar sizin değil mi?” diye sorunca ne yapacaklarını şaşıran sendikacı çareyi “bizim gündemimizde böyle bir konu yok” diyerek işçilere kapıyı göstermiştir.

İşçiler eskiden bağlı oldukları sendika şubesinin başkanı aracılığıyla patronla bir görüşme talep ettiler. Önce patron oyalamaya çalıştı. İşçiler patrona noter aracılığıyla ihtarname çektiklerinde paçaları tutuşan patron hemen işçilerle bir toplantı yapmak durumunda kaldı. Bu toplantıda işçileri tehdit etti. İşçiler kararlı olduklarını patrona söyleyince patron önce iki işçiyi 25. Maddeden iş akitlerini feshetti. Diğer işçilere de “alacaklarınızın hepsini vereceğim namus şeref sözü veriyorum” dedi. Ödemeyi ise, “Noterden vekâletlerinizi çekin” şartına bağladı. İşçi çıkartmayacağına da söz verdi.

İki gün önce sözünde durmayıp 4 işçiyi daha işten çıkarttı. İşçiler sendikaya gittiler. Kendileri için dava açılmasını beklerden  “biz dava açamayız” cevabıyla karşılaştılar.

İşçiler için bir dava açmayacaklarsa Tek Gıda İş yöneticileri neden sendikacılık yapıyorlar?

İşçilerle patron arasında 15 gündür süren fiili bir mücadele var ama sendikacılar halen işçilerin yanına gelmiş değil.

Sendika işçilere Evrensel gazetesi aracılığıyla cevap verdi

Mustafa Türkel’in Evrensel gazetesinin 18 Eylül tarihli sayısındaki demeci şöyle: “… İşverenle davalık olmuş bir işçinin o fabrikada çalışması da hukuki ve ahlaki açıdan doğru değildir”!

Bu açıklama sendika yöneticilerinin patronun yanında olduğunu açıklayan bir ibret vesikasıdır.

İşçilerden aidat alacaksınız, patrona danışmanlık yapacaksınız yok öyle yağma!

Bu açıklamaya göre, patron (aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Başkanı) Tanıl Küçük’le birlikte işçilerden habersiz gizli protokol imzalayarak işçilerin mesai hakkını yarı yarıya geriye çeken sendika genel başkanı ahlaklı, hakkını arayan işçi ahlaksız oluyor.

İşçilerin aidatlarıyla asalak gibi yaşamayı bir yaşam biçimi haline getiren bu sendikacılar kim ki, işçileri ahlaklı olmaya davet edebiliyor?

Hakkını arayan işçiyi hem ahlaksız buluyor hem de dava açmasının doğru olmadığını söylüyor.

Bu sendikacı aynı zamanda SENDİKAL GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU’nun içindeki bir sendikanın genel başkanıdır.

Evrensel Gazetesi gibi sol ve sendika kamuoyu da Sendikal Güç Birliği gerçeğiyle, Türk-İş’ten farklı olmayan sendikacılık anlayışıyla yüzleşmek zorundadır.

İşten çıkartılan Elit Çikolata işçileri yarın (19 Eylül Çarşamba günü) İstanbul Sanayi Odası önünde saat 12.30’da basın açıklaması yapacak. Basın açıklamasına destek verelim!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mustafa Türkel / Tanıl Küçük /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.