İş Cinayetlerinin Eylül Bilançosu: 83 İşçi Katledildi

N. Cemal - 4 Ekim 2012 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İş Cinayetlerinin Eylül Bilançosu: 83 İşçi Katledildi

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Eylül ayı raporuna göre iş cinayetlerinde katledilen işçilerin sayısı 83.

3.10.2012 tarihinde İstanbul Üniversitesi (Çapa)  Tıp Fakültesi’nde İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından basın açıklaması yapıldı. SES Aksaray Şubesi, Devrimci Sağlık-İş Sendikası ve İstanbul Tabip Odası imzalarının yer aldığı pankartta “Hastanede iş cinayeti! Asistan Dr. Mustafa Bilgiç’i unutmayacağız!”,  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi imzalı pankartta ise “Çalışma Koşulları Sağlık Çalışanlarını Öldürüyor, Dr. Mustafa Bilgiç 26 Yaşında Öldü” yazılıydı.

Basın açıklamasına Enerji Sen’li BEDAŞ direnişçileri, Hava İş ve TAŞ İŞ DER’le mücadeleye başlayıp bugün Dev Sağlık-İş üyesi olan Çapa direnişçileri de katıldılar. 177 günlük çapa direnişinin işten atılan direnişçi işçilerinden Emine Ermiş “ev sahibi” olarak basın açıklamasında bir konuşma yaptı. Basın açıklamasının yapıldığı “Direniş Parkı” 163 günlük direniş çadırının kurulduğu alandı.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören yaptığı konuşmada, “5 ay önce Antep’te kaybettiğimiz Dr. Ersin Arslan’ın acısı daha dinmeden şimdi de Dr. Mustafa Bilgiç’in acısını yaşıyoruz” dedi. Gören, “bu ölümlere iş kazası değil iş cinayeti diyoruz. Sadece Eylül ayında tespit edilebilen 83 işçi yaşamını yitirdi. Sağlık alanı da güvenli değil. 10 yıldır yürütülen sağlık politikaları artık tıkandı. Sağlık çalışanlarının yüzde 90’ı nitelikli sağlık hizmeti veremiyor. Yaşanan tabloya bakarak tüm sektörlerdeki iş cinayetlerinin son bulması için acil eylem planı hazırlanması gerekmektedir,” dedi.

Ortak basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi  As. Dr. Feray Kaya okudu ve “aralıksız 33 saat çalışmanın ve haftalık 120 saate varan çalışmanın yarattığı sonuçların kaza veya hata olarak değerlendirilemeyeceğini, yaşanan tüm ölümlerin ve sağlıkta şiddetin sorumlusunun Sağlık Bakanlığı olduğunu” vurguladı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Eylül ayı raporunu okuyan As. Dr. Coşkun Canıvar ise, “inşaat, mevsimlik tarım, maden ve enerji sektörlerinde neredeyse birbirinin kopyası iş cinayetleri yaşandı. Eylül ayında inşaatlarda 23, mevsimlik tarımda 18, maden ve enerji sektörlerinde ise 8’er işçi ölümü yaşandı. Eylül ayında tespit edilen 83 iş cinayetinde 6’şar ölüm Ankara ve Çankırı’da; 4’er ölüm ise İstanbul ve Konya’da yaşandı,” dedi.

Ankara OSTİM’de, asit dumanı ve kimyasal solumaya karşı çıktığı için işten atılan galvaniz işçisi Orhan Karakoç’un, “Galvaniz metalin ömrünü uzatır işçinin ömrünü kısaltırmış. Metal parlar işçinin hayatı sönermiş” sözlerinin hatırlatıldığı Eylül ayı raporunda, “6 Eylül’de umutlarını alıp yola çıkan göçmen işçileri taşıyan tekne battı ve 61 kişi hayatını kaybetti” denildi. “Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi’nde görevli Acil Asistanı 26 yaşındaki Dr. Mustafa Bilgiç’in ölümü hata değil iş cinayetidir,” diye vurgulandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / isig /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.