İşçilerin meclis yürüyüşüne saldırı

Sol Defter- Haber - 10 Ekim 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’na karşı eylemlerini sürdüren DİSK ve Sendikal Güç Birliği Platformu, meclise yürümek isteyince polis barikatıyla karşılaştı. İşçiler polis ablukası altında oturma eylemine başlayınca polis saldırısı yaşandı. Çok sayıda işçi yaralandı

Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı’na karşı eylemlerini sürdüren DİSK ve Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), yasanın görüşüleceği meclisin önüne gitmek istedi. DİSK üyeleri ile işçilere destek veren demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyeleri Mithatpaşa Caddesi’ndeki Genel-İş önünde buluştu.

SGBP üyeleri Türk-İş’e tepkili
SGBP üyeleri ise bağlı bulundukları Türk-İş’in Genel Merkezi önünde bir araya geldi. Türk-İş yönetiminin yasaya destek vermesine tepki gösteren emekçiler, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’yu da istifaya çağırdı.

Genel-İş’te buluşarak gelen DİSK üyeleri, Türk-İş’in önünde SGBP işçileriyle bir araya geldi.

Kitlenin yürüyüşü Akay Caddesi’nde polis barikatı tarafından kesildi. Polisin meclise yürüyüşe izin vermeyeceklerini söylemesine karşı yürüyüşlerine ısrar eden emekçiler, polis ablukası altında oturma eylemine başladı. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Ekmek yoksa barış da yok”, “Savaşa hayır, emekçiye bütçe” sloganları atan işçilere CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi, İzzet Çetin ve Yakup Akkaya da desteğe geldi.

Polisten peş peşe saldırı
Oturma eylemini sürdüren işçilere bir süre sonra polis saldırısı yaşandı. İşçilerin yürümekte diretmesi karşısında 3 kez biber gazıyla saldıran polis, çok sayıda işçiyi yaraladı.

Polislerin, ambulansla hastaneye kaldırılmak istenen işçilere izin vermemesi de tepki topladı.

‘Yasa, 12 Eylül dönemindekinden daha geri’
Saat 13.30’da DİSK Genel Başkanı Erol Ekici bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçiler ile ilgili bir yasanın görüşülmesinde işçilerin taleplerinin dinlenmediğini söyleyen Ekici, meclise yapmak istedikleri yürüyüşün polis saldırısıyla karşılanmasına tepki gösterdi.

AKP tarafından çıkartılmak istenen Toplu İş İlişkileri Yasası’nın 12 Eylül darbe döneminde yapılan kanundan daha geri olduğunun altını çizen Ekici, toplu sözleşme yetkileri aylardır verilmeyen ve pazarlığa zorlanan işçilerin mücadeleden vazgeçmeyeceğini belirtti. Ekici, bu andan sonra meşru mücadele haklarını kullanacaklarını ve meşruiyetlerini sokakta kuracaklarını da ifade etti.

İşçiler, açıklamanın ardından yeniden Genel-İş Sendikası’na döndüler.

Sendika.Org/ Ankara
Foto: Sendika.Org, Muhalefet.Org


Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TİİK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.