Protokol imzalandı artık yetki Bakan’da!

Sol Defter- Haber - 10 Ekim 2012 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hak-İş Genel Başkanı’ndan itiraf gibi açıklama:

Protokol imzalandı artık yetki Bakan’da!

Sendikal hareketi günlerdir meşgul eden protokol tartışmasına Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın itiraf niteliğindeki açıklaması nokta koydu.

Hak-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, 6 maddelik bir protokolün gerçekten de Başbakanla 20 Eylül’de yapılan görüşmede imzalandığını ve bu protokolün Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in yetkilendirilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

TARTIŞILMASI DAHİ İHANET OLARAK NİTELENEN KONULARDA YETKİ ÇALIŞMA BAKANINDA

Ancak Arslan’ın ‘tarafların anlaşamadığı konularda Bakanın yetkilendirilmesi’nde anlaştık dediği konular çarpıcı. Buna göre üç ay yüzde sıfır baraj, 30 kişinin altında olan işyerlerinde düzenleme ve işyerlerinin önünde çadır kurulmaması gibi bu protokolü eleştiren DİSK ve Sendikal Güç Birliği Platformu’nun (SGBP) tartışılmasını dahi ihanet olarak nitelediği konularda mühür Çalışma Bakanına verilmiş durumda.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işçi ve işveren temsilcileriyle yaptığı görüşmede bir protokol imzalandığını kabul eden Mahmut Arslan, ”Ama uzlaşılmış 6 madde için imzalanan bir protokol yok. Protokol tarafların üzerinde uzlaşamadığı konularda, yani 3 ay yüzde sıfır baraj olması, 30 kişinin altında çalışanı olan işyerlerinde düzenleme yapılması, işyerlerinin önünde çadır kurulmaması gibi taleplerin çözümü için Bakan Faruk Çelik’e yetki verilmesini içeriyor” dedi.”Sadece Hak-İş’in değil, DİSK’in ve Türk-İş’in de yüzde 1’i geçemeyen sendikaları var” dedi.

’13 SENDİKANIN YÜZDE 1 BARAJI SORUNU VAR’

AA’ya konuşan Arslan, 20 Eylül’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın işçi ve işveren temsilcileriyle görüştüğünü söyleyerek, görüşmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve kendisinin katıldığını hatırlattı. Arslan, şöyle konuştu:

”O gün, Başbakan ile yaptığımız görüşmede, bir protokol imzalandı. Protokolde, uzlaşılamayan maddelerin Meclis’te görüşülerek sonuçlandırılması konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na yetki verildi. İkinci bir uzlaşma da Meclis’in ivedilikli olarak görüşmesiydi.

PROTOKOLDE 6 MADDE VAR VE YETKİ ARTIK BAKANDA

Uzlaşılmış 6 madde için imzalanan bir protokol yok. Protokolde 6 madde var ama bunların çözümüne için Bakana yetki verilmesi yönünde bir protokol var. Protokol, tarafların üzerinde uzlaşamadığı konularda, yani 3 ay yüzde sıfır baraj olması, 30 kişinin altında çalışanı olan işyerlerinde düzenleme yapılması, işyerlerinin önünde çadır kurulmaması gibi taleplerin çözümü için Bakan Faruk Çelik’e yetki verilmesini içeriyor.”

‘YÜZDE SIFIR HAK-İŞ’İN ÖNERİSİ’

İstatistiklerin yayınlanacağı tarihe kadar yani 3 ay süre için Ekonomik Sosyal Konseye bağlı konfederasyonların sendikaları için işkolu barajının yüzde sıfır olmasının Hak-İş’in önerisi olduğunu ifade eden Arslan, bu öneriye Türk-İş ve TOBB’un karşı çıktığını söyledi.

Bu önerinin hayata geçirilmesi için mücadele etmeye karar verdiklerini dile getiren Arslan, şunları söyledi:

”Başbakan’a gittiğimizde de önerimizi aynen söyledim. ‘350 bin işçi toplu sözleşme bekliyor. Bu tıkanıklığın giderilmesi için bir ara çözüm bulunacaksa bu geçiş dönemi için buna evet diyebiliriz’ dedik. İşverenin de 30 kişinin altında çalışanı olan işyerlerinde düzenleme yapılması, işyerlerinin önünde çadır kurulmaması gibi talepleri oldu. Bunların hepsi üzerinde ihtilaf olan konular. Ortada, uzlaşılmış, imza atılmış bir durum yok. Bakanın çözeceği konular bunlar.”

‘BİZ BU TEZGAHIN İÇİNDE OLMAYIZ’

Arslan, 2009 istatistiklerine göre sendikalara toplu sözleşme yapma yetkisi verilmesini içeren protokolün 2 kez taraflara gönderildiğine işaret ederek, buna itiraz ettiklerini ve protokolü imzalamadıklarını söyledi. Arslan, ”2009’dan sonra kurulan sendikalar bu ülkenin sendikaları değil mi, bu ülkenin işçileri kurmadı mı onları? Niye 2009? Statükoyu korumak isteyenler, mevcut yapılarını mevcut anlayışlarını devam ettirmek isteyenlerin bir tezgahı. Biz bu tezgahın içinde olmayız. Bir geçiş süreci sağlanacaksa herkes için sağlansın” diye konuştu.

Arslan, 2008 yılında TBMM Genel Kurulu’na gelen yasa taslağında, ”Ekonomik Sosyal Konsey üyesi konfederasyonların sendikalarında herhangi bir baraj şartı aranmayacak” ifadesinin yer aldığını hatırlatarak, Hak-İş’in her zaman işkolu barajının sıfır olmasını istediğini anlattı. Arslan, şöyle konuştu:

‘2009 YILINDAN SONRA KURULAN SENDİKALARA NİYE AYNI HAKKI VERMİYORUZ?”

‘Bakan Çelik, 20 Ekim’de Başbakanlığa gönderdiği kanun taslağında bize rağmen binde 5 baraj yazdı. DİSK ile Hak-İş sıfır baraj istedi. Sayın Bakan, Türk-İş’in sıfır baraja itirazına karşılık, binde 5 baraj olarak Başbakanlığa gönderdi. Tasarı, Başbakanlık’tan Meclis’e ise baraj yüzde 3 olarak geldi. Tasarı sonunda Ekonomik Sosyal Konsey üyelerine baraj yüzde 1 olarak komisyondan geçti. İtilafların devam ettiği konulardan biri baraj konusu ve geçiş süreci. Hak-İş olarak, ‘baraj olacaksa Ekonomik Sosyal Konsey üyeleri için 5 yıl süreyle yüzde sıfır, ondan sonraki 5 yıl süreyle yüzde 1, sonraki 5 yıl için yüzde 2 ve nihayette yüzde 3 olabilir’ dedik. Önerimiz kabul edilmedi. Geçiş dönemine, barajın sıfır olamasına hem Türk-İş karşı hem TOBB karşı. ‘Hem baraj olsun hem de 2009’dakileri koruyalım’ istiyorlar. 2009 yılındakiler korunurken 2009’dan sonra kurulan sendikalara da niye aynı hakkı vermiyoruz. Bizim itirazımız o.”

‘3 AY BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZ’

Hak-İş’in, istatistiklerin yayınlanacağı tarihe kadar yani 3 ay süre için Ekonomik Sosyal Konseye bağlı konfederasyonların sendikaları için işkolu barajının yüzde sıfır olmasını, Öz Büro-İş ile Medya-İş sendikaları için istediği yönünde yorumlar yapıldığını belirten Arslan, şunları söyledi:

”Sadece Hak-İş’in değil, DİSK’in ve Türk-İş’in de yüzde 1’i geçemeyen sendikaları var. Hepsine aynı imkan verilsin. 3 ay, bizim gerçekten olmazsa olmazımız olduğu için. Yoksa biz, 3 aya razı değiliz. Hak-İş’e bağlı Öz Büro-İş, Öz-İş, Öz maden-İş, Birlik Orman-İş sendikalarımız da yüzde 1 barajını aşamıyor. Oleyis ile Medya-İş’in de sorunu var gibi görünüyor ama çözülmeyecek gibi değil. Türk-İş’e bağlı Ağaç-İş, Orman-İş, T. Deri-İş, Koop-İş ve Tümtis ile DİSK’e bağlı Tümka-İş ve Sosyal-İş de yüzde 1 barajını aşamıyor. Yani toplamda 13 sendikanın yüzde 1 barajıyla ilgili sıkıntısı var. Biz 3 ay için yüzde sıfır olmasını tüm bu sendikalar için istiyoruz” diye konuştu.

‘KURUCULARIN İŞKOLUNDA ÇALIŞMA ŞARTI İLO’YA AYKIRI’

2009’dan bu yana sendika kurucularının işkolunda çalışması şartına karşı olduklarını belirten Arslan, bu şartın ILO’nun 87 sayılı sözleşmesine aykırı olduğunu söyledi. Tasarının bütün aşamalarında sendika kurucularının işkolunda çalışması şartının aranmayacağı ibaresinin olduğunu ifade eden Arslan, Bu düzenlemenin Hak-İş’in bir sendikası için yapıldığı görüşünün tamamen asılsız olduğunu kaydetti.

EmekDünyası.Net/Ajanslar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TİİK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.