Elit İşçilerinin Mücadele Notları (2)

Sol Defter- Haber - 11 Ekim 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ELİT İŞÇİLERİ MÜCADELESİ – HAFTALIK NOTLARI – (11.10.2012)

Elit işçilerinin mücadelesi bugün 38. gününü geride bıraktı. 4 Eylül’de başlayan işten çıkartmalar sonrasında Kasımpaşa fabrikası önü, İSO Odakule önü ve çeşitli noktalarda yaptığımız basın açıklamalarından sonra 28 Eylül’den beri Esenyurt fabrikası önündeyiz.

İşten atılan işçiler olarak sesimizi olabildiğince duyurmaya çalışıyor ve aynı zamanda Esenyurt fabrika önünde direnişimize devam ediyoruz, bu doğrultuda Tanıl KÜÇÜK’ün eşinin de CHP milletvekili olması nedeniyle CHP il başkanlığına bir ziyaret gerçekleştirdik. Sorunlarımızı anlatıp, çözümü ve direnişimize destek taleplerimizi ilettik.

Özellikle CHP teşkilatlarına olan ziyaretlerimiz önümüzdeki günlerde süreceği gibi bu durumu Parti genel merkezine kadar taşıma noktasında direnişteki işçiler olarak fikir birliğindeyiz.

Fabrika önündeki direniş noktasına Esenyurt bölgesinde yerel haber yayın Gelecek Gazetesi de ziyaretimize gelerek bizimle bir ropörtaj yapıp resimlerimizi çekti.

Direnişimizi ziyarete gelen Hey Tekstil, Bedaş, Kiğılı direnişçilerinin her Cumartesi saat 19.00 da Taksim’de yaptığı yürüyüşe destek vermek amacıyla katıldık. Katılmaya devam edeceğiz.

Bölgemizdeki siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerini dolaşarak kendimizi ifade etmeye devam edeceğiz.

Eylemlerimize bu hafta Halkevlerinin fabrika civarındaki şubeleri destek vermeye ve ziyaret etmeye başladı.

Direnişimize, önümüzdeki günlerde merkezi alanlarda yapacağımız etkinliklerle devam etmeyi düşünüyoruz.

Elit Çikolata işçilerinin mücadelesini diğer işçilerin mücadelesinden birkaç farkı var:

1-      İşyerinde örgütlü sendika var. Tekgıda-iş sendikası mücadeleci sendikacılığın Manifestosunu yazıyor. Söylemleri ile çalışma hayatı ve sendikalara hiza veriyor. Sendikal Güç Birliği’nin lider kadrosunda yer alıyor.

2-      Fabrikanın sahibi İstanbul Sanayi Odası Başkanı. Sanayicileri temsil eden bir sınıfın temsilcisi.

3-      Olağan durum: Tek Gıda-İş ile İSO Başkanının temsil ettiği iki sınıfın mücadelesinin yaşanmasıdır.

4-      Gerçek durum: Sendika ve patronun el birliği yapmasıdır. Birlikte işçiye karşı örgütlü hareket ediyorlar. Sendika yıllarca aidat aldığı işçiyi bırakıp patronu savunuyor.

5-      Sendika Genel Başkanı gazeteye şu demeci verebiliyor:“Sendikamız ile bu işveren 40 yıldır sözleşme imzalıyor. Zaman zaman iyi ücret alır, zaman zaman fedakârlık da yapar. İşçinin haklarına helal getirmeyecek sözleşmeler imzalıyoruz. İşçiler de sendikanın imzaladığı sözleşmelere ya da ek protokollere saygı gösterir. Protokollere karşı dava açmak yerine sendikası ile oturur sorunu çözer. Sendikayı beğenmiyorsa değiştirir. İşçilerin güvenceli çalışması bizim için en önemli konudur. Kendince işgüzarlık yapıp sonuç çıkaran, işverenle davalık olmuş bir işçinin o fabrikada çalışması da hukuki ve ahlaki açıdan doğru değildir.”

6-      Diğer direnişler sendika hakkı için devam ederken ya da işten atılan işçiler sendikayla ya da sendikasız işe iade davasını takip ederken, Elit işçisi, aynı zamanda sendika bürokratlarına karşı da bir mücadele yürütmek zorunda kalıyor. Elit işçisinin mücadelesi bu nedenle farklıdır.

İşçilerin sesine kulak ver..! İşçilerin iradesine saygı göster..!

Atılan işçileri geri al..! Yasa dışı protokolleri ve onu imzalayanları çöpe at..!!!

ELİT GIDA İŞÇİLERİ BİRLİĞİ

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Elit Çikolata /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.