Çapa Taşeron İşçileri 2. Genel Toplantısı Yapıldı

N. Cemal - 12 Ekim 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

TAŞ İŞ DER YÖNETİMİ TAŞERON İŞÇİLERİYLE 2. TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

TAŞ İŞ DER yönetiminin çağrısıyla bir araya gelen işçiler 11.10.2012 tarihinde Temel Bilimler binasının karşısında bulunan çardakta toplandılar. Hastane yönetiminden toplantı yeri isteyen TAŞ İŞ DER yönetimine bir kez daha ret cevabı verilmiş olduğu için toplantı yine açık havada ve tıp öğrencilerinin yemek zamlarını protesto eden yemek boykotlarıyla iç içe yapıldı. Yemek boykotu yapan tıp öğrencileriyle karşılıklı dayanışma çağrıları ve destek içinde gerçekleşen toplantıda, boykotçu öğrenciler tarafından taşeron işçilerine simit ikram edilerek katkı sunuldu.

Mali sorumlu Erdem Arslan’ın sunuculuğuyla gerçekleşen toplantıda dernek eş başkanlarından Kamil Kadiroğlu bir açış konuşması yaptı.

YENİ YAPTIRIM VE BASKILAR

Kadir Ağsu tarafından “taşeron işçilerinin sorunları ve önümüzdeki görevlerimiz” başlığı altında gerçekleşen konuşmada, “önümüzdeki dönemde temizlik işçisi arkadaşlarımızı bekleyen sorunlar ve yeni sözleşme dayatmaları karşısında neler yapabiliriz” konusu ele alındı. Mahkeme süreçleri hakkında bilgi veren Ağsu, “hastanenin asıl işçisi olunduğumuza dair açtığımız tescil davası, idare mahkemesinde açtığımız 4 D daimi işçilik davası, işten atılan arkadaşlarımızla ilgili işe iade ve tazminat davaları sürüyor” dedi. “Bayram sonrası hastane yönetimince ‘küçülme’ gerçekleştirilecek, yeni yaptırım ve baskılarla karşılaşacağız” diyen Ağsu, “zorla imzalatılmaya çalışılan yeni sözleşmeyle hastane personeli konumundan çıkartılarak tamamen geçici hizmet verenler konumuna düşürülüyoruz” vurgusunda bulundu. Eski dernek başkanınca, “sözleşmeleri imzalayın ki başınıza iş gelmesin” dendiğini hatırlatarak, “işçi düşmanı sözleşmeleri imzalamayın ve işbirlikçileri dinlemeyin arkadaşlar” çağrısını tekrarladı.

82 KİŞİLİK KADRO

“Grev dönemimizde ‘örtülü ödenek’ misali ve grev kırıcılığı amacıyla bakanlıkça 82 kadro gönderildiği söyleniyor?” yönünde sorular geldi. Cevaben yapılan tartışmada ise, “bu kadroların 11 Temmuz 31 Ağustos tarihleri arasında dağıtılmak üzere geldiği ve ağırlıklı olarak da ameliyathaneye yönelik olduğu, bunda da ise ameliyathanenin grev sürecindeki tutumunun etkili olduğu” değerlendirmeleri yapıldı. “Grev sona erdiğinde bu kadroları vermeye bile gerek duymadılar, bir anlamda da cezalandırdılar ve süresini bilerek ve isteyerek geçirdiler” denildi. Konunun üzerinde duracağını söyleyen dernek yönetimi ise, “inceleyip, gerekirse önümüzdeki ay taşeron işçilerinin sesi bülteninde yazılı olarak bir açıklamada bulunacağız” dedi.

SENDİKALILAŞMAYA HIZ VERELİM

İşten atılan işçilerden ve dernek eş başkanlarından Emine Ermiş ve dernek yöneticilerinden Saniye Aydın’ın da konuşma yaptığı toplantıda temizlik işçilerinden Mehmet  “bölüm ve hastane temsilcilerimizi belirleyerek sendikalılaşma sürecine hız vermeliyiz” dedi ve bu önerisi kabul edildi.

FİİLİ MÜCADELENİN ÖNEMİ

Toplantının sonunda ise, “eski dernek başkanı ve bazı eski yöneticilerin iktidar hırsıyla 12.10.2012 tarihi için genel kurul çağrısı yaptıkları” hatırlatılarak, “tamamen hukuksuz ve usulsüz bu girişimle ilgili olarak gerekli çalışmaların yapıldığı ve işçi arkadaşların bu konuda uyarılması gerektiği” belirtildi. Eski dernek yöneticilerinin kendilerine gelerek, “hastane yönetimi ve başhekimlik tarafından derneğin yeni yönetimi istenmiyor ve onları tanımayacaklarını söyleyerek ‘biz sizi tanıyor ve istiyoruz’ diyorlar” sözlerini aktaran işçiler ise “işbirlikçiler” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Fiili mücadele ve direnişin vurgulandığı toplantı mesai saatinin başlaması nedeniyle sona erdirildi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TAŞ-İŞ DER /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.