TOKİ’de Yeni Devir: “İstediğin Yeri Kamulaştır!” – Aysun Koca

Sol Defter- Haber - 12 Ekim 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Trabzon Pazarkapı'da kamulaştırma bütün hızıyla sürüyor

TOKİ’DE YENİ DEVİR: “İSTEDİĞİN YERİ KAMULAŞTIR!”

5 Ekim’den itibaren TOKİ marifetiyle ‘yasal’ yollarla evlerimize el koyulabilecek.

Mayıs ayında yürürlüğe giren ‘Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm’ yasası kapsamında Türkiye genelinde 6.5 milyon konutun yıkılacağı duyurulmuştu. 5 Ekim’de 33 ilde 2 bine yakın kamu binasının yıkımına başlanacak. Bu dönüşüm kapsamında en fazla yıkım İstanbul’da yapılacak.

33 ilde eş zamanlı başlayacak yıkımlarda öncelik hastaneler, okullar, karargâh binaları, lojmanlar, kamuya ait işyerleri ve konutlarda olacak.

İstanbul’da en fazla yıkımın olacağı ilçeler Beşiktaş, Şişli, Sultangazi, Sarıgazi, Esenler, Fatih, Beyoğlu, Çekmeköy, Tuzla, Kadıköy, Çatalca, Küçükyalı, Maltepe, Sancaktepe ve Hadımköy olarak belirlenmiş.

Bakanlığın açıklamasına göre afet yasası kapsamında içinde rant olmayan 500 milyarlık ekonomi yaratılacak. Ancak yıkımların yapılacağı illere bakıldığında, afet riski taşımaları değil, sermayenin rant kapısı olmaları dikkati çekiyor.

İnşaatta devir TOKİ devri

Türkiye ekonomisinin lokomotifi son on yıldır inşaat sektörü haline geldi.  AKP iktidarı, Afet Yasası, Kentsel Dönüşüm, Mütekabiliyet Yasası ile ekonomik gelişmenin en büyük parçası olarak gördüğü inşaat sektörünün önündeki tüm yasal engelleri kaldırarak, sermayenin önünü açmaya devam ediyor.

Başbakanın üçüncü köprü yapımını hızlandırmak için verdiği talimatlar, Çamlıca tepsine dev camii girişimleri, her üniversiteye bir camii, Karadeniz kıyısında iki yeni şehir projesi, İstanbul’a üçüncü havaalanı derken inşaat sektörü, ‘Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm’ yasasının ilk uygulamaları ile AKP ekonomisini biraz daha döndürecek gibi görünüyor.

İnşaat sektöründe piyasada arz fazlasının olduğu İstanbul Emlakçılar Odası tarafından açıklandı. Bu açıklama üzerine büyük inşaat firmalarından birisinin battığı bilgisi önemli bir göstergedir. Birkaç şirket hakkında da benzer haberler, işçi çıkarımları haberleri yaygınlaşıyor.

Bu göstergeler, bir anda büyütülen inşaat balonunun, yakında inşaat sektöründe kriz olarak yansıyacağını ifade ediyor. Sosyal konut yapması beklenen TOKİ’nin ‘lüks’ konut yapımına girişmesi ve TOKİ’ye tanınan imtiyazlar haksız rekabet oluşturuyor. Kentsel Dönüşüm alanlarında da yine TOKİ, devlet eliyle avantajlı duruma getirildi. Dolayısıyla özel inşaat şirketlerinin daha pek çoğunda bu tür batma haberlerini duymamız kaçınılmazdır.

Diğer yandan, inşaat sektörü son yıllarda en fazla işçi ölümlerinin yaşandığı sektör haline geldi.  Son on yılda yaklaşık 11 bin işçi iş kazalarında hayatını kaybederken, bunun üçte biri inşaat sektöründe gerçekleşti.

Piyasaya arz fazlası konut yapımının yarışırcasına sürdüğü bu dönemde, sektörde işçi güvenliğinin arka plana atılması şaşırtmamıştır. Tıpkı Esenyurt yangınında, Tuzla tersanelerinde, Zonguldak madenlerinde, Davutpaşa patlamasında, Ankara-Ostim patlamasında kaza sonucu yaşamını kaybeden işçiler gibi.

TOKİ ve afet güvencesi

‘Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm’ yasası yıktığı ev için sahibini yıkım, enkaz kaldırma, tahliye, yeni yapılacak TOKİ bloklarının taksitlerini ödeme gibi bir sürü borç içine sokuyor. Hiç bir koşulda evi yıkılana aynı koşullarda ev verilmeyecek, yeni evler için ucuz kredi, kira yardımı gibi yöntemlerle insanlara yeni bir ekonomik yük getirilecek.

Afet riski gerekçesiyle yıkılan evlerin yerine TOKİ’nin yaptığı birörnek blokların da afetlere karşı güvenceli olacağı tartışılır. Samsun’daki sel felaketi ve Maltepe-Başıbüyük’teki binalarda oluşan kayma tehlikesi bunun en açık göstergesidir.

İşçilerin Sesi Gazetesi (Yeni Seri) Ekim 2012 – Sayı 7’den alınmıştır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kentsel dönüşüm / TOKİ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.