Sarı Sendikacılığa Geçit Yok!

Sol Defter- Haber - 15 Ekim 2012 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Foto: Kızılbayrak

Mücadeleci Sendikaların Tasfiye Edilmesine İzin Vermeyeceğiz!

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası, Mecliste görüşmeleri devam eden Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısını protesto etmek üzere, saat 10.30’da iş bıraktı ve sendika temsilciliğinin önünde basın açıklaması yaptı.

Zeytinburnu’nda bulunan ambarlarda çalışan işçiler Nakliyat-İş Ambarlar Temsilciğinin önünde yapılan basın açıklamasına katıldılar; açıklamayı dinlemeye katılmayan işçiler de işyerlerinde çalışmayarak eyleme destek verdiler.

Basın açıklamasına DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri ve CHP İstanbul Milletvekili eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de katıldı.

Nakliyeciler Sitesi girişinde bir araya gelen en önde “DİSK” ve “Sendikal barajlar kaldırılsın. Sözleşme hakkımız engellenemez”, “Kahrolsun sarı sendikacılık” pankartlarıyla site içinde yürüyerek, sendika temsilciliğinin önüne geldiler.

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında yerli-yabancı parababalarının ülkeyi “dikensiz gül bahçesine, ucuz işgücü cennetine” çevirmek istiyorlar. En zengin yüzde 20’lik kesimin milli gelirin yüzde 50’ye yakının aldığını, en yoksul ile en zengin arasında 11 kat fark vardır, dedi.

İşçi sınıfı mücadelesinin evrensel olduğunu vurgulayan Küçükosmanoğlu, sendikal örgütlenmede, sözleşme grev hakkında uluslararası kriterlerin, sözleşmelerin ve İLO normlarının esas alınması gerektiğini belirtti. Yasanın aynı zamanda sendikaların tasfiyesi anlamına geliyor, diyen Küçükosmanoğlu, “DİSK olarak mücadeleci sendikacılığın cendereye alınmasına, tasfiye edilmesine karşı mücadele edeceğiz” dedi.

Hükümetle işbirliği yapan Türk-İş ve Hak-İş genel merkezini “sarı sendikacılık” yapmakla suçlayan Küçükosmanoğlu,  BDP ve CHP’yi, Tasarıya karşı Meclis’te yeteri kadar muhalefet edemedikleri yönünde eleştirdi.

Daha sonra Süleyman Çelebi söz aldı ve Mecliste ne kadar çok çalıştıklarını anlattı. Sendika yasasına karşı mücadeleyi siyasi görüş ayrımı yapmadan tüm işçilerin birlikte yapması gerektiğini vurguladı; işçilere “bu sizin namus borcunuzdur” dedi. Bir ara “sizin anlayabileceğiniz gibi söyleyecek olursam” dese de, anlattığı Nasreddin Hoca fıkrasına kimse gülmedi!

Görüşülmesine yarın devam edilecek olan sendikalar yasası, DİSK tarafından yarın Türkiye genelinde Bölge Çalışma Müdürlükleri veya AKP il binaları önünde basın açıklamalarıyla protesto edilecek.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: TİİK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.