Elit Direnişi 50’inci gününde

Sol Defter- Haber - 23 Ekim 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Elit Çikolata işçileri bugün saat 12.30’da Esenyurt Doğanaraslı Bulvarında buluşup, Kaan Tekstil, Melodi Çikolata fabrikasının önünden geçerek Elit Çikolata önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasıyla birlikte mücadelelerini Bayram ertesinde yeni bir aşamaya geçeceklerini duyurdular ve sendikal tercihlerini gözden geçireceklerini açıkladılar.

Daha sonra direnişlerini 9 ay gibi uzun süredir devam ettiren HEY Tekstil işçilerini ziyarete gidecekler.

***

Elit işçilerinin basın açıklaması şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bu gün Elit Çikolata önünde ki direnişimizin 50. günü.

50 gün önce işten atıldık, neden atıldık, sebebi neydi?

Biz ne yaptık?

Toplu iş Sözleşmesinde yazılı olan fazla mesai ücretinin ödenmeyen bölümünü toplu olarak talep ettik. Bunun için Avukata topluca Vekalet verdik ve noterden topluca İhtarname çektik.

Siz ne yaptınız;  Kasımpaşa işyerinde biz Sendikalı işçiler ile bir toplantı yaparak “kağıt üzerinde haklısınız ama ben kendimi vicdanen borçlu hissetmiyorum aranızdan dava açan olursa fırsatçılık yapmış olur dava açanı işten atarım” dediniz ve bizi 25.maddeden işten attınız.

Bizler, uzlaşma için her yolu denedik her çağrıya barışçıl yaklaştık ve hakkımız olan tüm alacaklarımızı alma isteği dışında hiçbir koşul öne sürmedik.

Onlar ne yaptı?

Kasımpaşa işyerinde işçiler bize sahip çıktığında size namus sözü veriyorum alacaklarınızı 2013 ocak ayı itibari ile ödeyeceğim ama aranızda sarı çiçekler var sizde aranızdaki sarı çiçekleri koparın dediniz.

50 gün oldu şimdi etrafınızdaki işbitiricilere o ekabir tayfasına bak birde bize bak kimmiş bu sarı çiçekler.

Yine bazılarımız Müdürlerinize biz namus sözü değil iki satır yazı istiyoruz dediğimizde yine kapıyı gösterdiniz.

Bu sefer 18. maddeden çıkarıyorum dediniz.

Böyle bir çıkış gerekçesi yok ki.

18. madde ile işten çıkarttım demek ne demek 25. maddeyi gizleyerek söylemek demek.

Tekgıda-İş Sendikası’nın genel merkezi işçiyi tercih etmedi

Bizim davamızı açıp mücadelemizi sahiplenmeleri talebimizi ilettik onlar da bize sizin davanızı açarsak kendimizi yakarız dediler.

Bu sendika sanki bizim patronun babasının hayrına kurulmuş.

Nedir sendikaların en temel görevleri: işçi hak ve menfaatlerini sürekli geliştirmek ve mevcut haklarını korumak. işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkları işçiden yana taraf olarak çözmek.

Beş sene aidat verdik bir sefer işimiz düştü ve sendikamızı yanımızda görmek istedik.

Maalesef, Tekgıda-İş sendikası bizim değil işverenimizin yanına geçmekle kalmamış bir de gazeteye demeç vermiş bizi fırsatçı ilan etmiş, işgüzar demiş dava açan işçinin işyerinde çalışması ahlaki değildir demiş ve en komik olanı da beğenmeyen bu sendikayı değiştirsin demiş.

Başımıza bu gelenler de sendikanın birinci derecede sorumluluğu vardır.

Tekgıda-İş Sendikası’nın tavrı ihmalden öte işveren çıkarlarına hizmet eden bir hal almıştır.

Bu hali ile sendikalar için kullanılan sarı sendika tabiri Elit Çikolata işyerinde “Kara Sendika”ya dönüşmüş ve bu işyerinde artık işçilerin değil işverenin çıkarlarını kollama onun için çareler üretip ortak karar alma ve kazanılmış hakları hiç edecek protokoller imzalama noktasına gelmiştir.

İşçiler inadına birlik oldu: Muzaffer Ünal’ın halini hiç sordunuz mu?

Tekgıda-İş Sendikası’nın bizi yalnız bırakmasından cesaretle önce bizi bir birimizden ayırmaya çalıştınız sonra da her birimize ayrı ayrı tekliflerle mücadelemizden vazgeçirmeye çalıştınız.

Bulduğunuz çözümler ile GUİNNES rekorlar kitabına girdiniz. İşe geri iade davasını işten attığı işçi için kendi açan ilk patron olarak tarihe geçtiniz.

En üzücüsü de bizimle birlikte işsiz kalan arkadaşımız Muzaffer ÜNAL geçirdiği bir kaza ile ciddi bir şekilde yaralanıp bir süredir zor günler geçirmekte oluşudur. Arkadaşımız işyerinde olsaydı bu kazayı geçirmeyecekti sağlığı da huzuru da yerinde olacaktı.

Şimdi bunun vebalini kim alacak biz işverenimizi bundan da sorumlu tutuyoruz.

Şimdi bu arkadaşımızı nişanlısını, kaynanasını işten atmakla tehdit edip davadan vazgeçmesi için haklarını gasp edecek teklifler ile zor durumundan faydalanıyorsunuz.

Son olarak… Eyy sy Patron

İşçilerin sesine kulak ver..!

İşçilerin iradesine saygı göster..!

Atılan işçileri geri al..!

Yasa dışı protokolleri ve onu imzalayanları çöpe at..!!!

Son olarak… Eyy Tekgıda-İş

Örgütlü olduğumuzu zannettiğimiz sendikanın başkanı “beğenmiyorlarsa değiştirsinler” demiş bunu gayri ihtiyari bir şekilde söylememiş kendinden ve patronumuzla olan örgütlülüklerine güvendiği için söylemiş olmalı; cesareti olan varsa değiştirsin demiş sıkıyorsa değiştirsin, demiş! Sonra ne yapmış biz fabrika önünde direnirken göndermiş makam arabasını arsızca bagajı çikolata ile doldurmuş.

Evet, syn Başkan, Elit Çikolata emekçileri artık senin tehditlerine pabuç bırakmayacak. Yıllardır bu fabrikada kurduğunuz işçiden çok size ve patronumuza hizmet eden bezirgan düzeninizi artık değiştiriyoruz. Yerine kendi yöneteceğimiz ve bizi, bizim savunacağımız bir sendikal düzeni tesis ediyoruz.

Saklamıyoruz, gizlemiyoruz işte buradan haykırıyoruz sizi artık burada istemiyoruz işçiyi tehtit eden yaklaşımlarınızı hak aramayı fırsatçılık, talep etmeyi işgüzarlık, mücadeleyi densizlik sayan ve yasa dışı protokoller ile ısrarla sürdürdüğünüz teslimiyetçi sendikal düzeniniz ile birlikte sizi artık burada istemiyoruz.

Bu bayramda bir TOSUN kesip kendiniizi HAK’ka bağışlatabilirsiniz ama biz sizi affetmiyoruz.

Direnişimiz Bayram arasından sonra daha da güçlenerek devam edecek bu bayramın herkes için huzurlu geçmesi için bir vesile ile taleplerimizi bir defa daha haykırıyoruz

23-10-2012

ELİT ÇİKOLATA İŞÇİLERİ BİRLİĞİ

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Elit Çikolata / Tek Gıda-İş /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.