Açlık Grevi 52’inci gün: Müdahale olursa direnecekler!

Sol Defter- Haber - 2 Kasım 2012 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ali Barış Kurt – ANF

ANKARA – Kandıra Cezaevi’nde açlık grevini 52 günür sürdüren tutsaklarla görüşen avukat Deniz Taşdemir, “Tutsaklar, Tayyip Erdoğan’ın söylemlerini müdahale sinyali olarak görüyor ve kendi içlerinde değerlendirme yapıyorlar. Vazgeçmekten yana değiller” dedi.

PKK ve PAJK’lı tutsakların 12 Eylül’den beri sürdürdükleri açlık grevleri, 52. gününe ulaştı. Tutsaklar, ciddileşen sağlık sorunlarına rağmen kararlılıklarını koruyor.

Kandıra Cezaevi’nde bulunan açlık grevcisi tutsaklarla görüşen Av. Deniz Taşdemir’e, eylemde 52. güne ulaşan tutsakların son durumunu sorduk..

Av. Deniz Taşdemir son olarak tutsaklardan Yasin Yılmaz, Suphi Yalçınkaya ve Şehmus Öncel’le görüştü. Bu üç isim de, açlık grevi eylemlerindeki ilk grupta yer alıyor. Yani, 52 gündür su ve şekerle besleniyorlar.

SAĞLIK SORUNLARI

ANF’ye bilgi veren Av. Taşdemir, tutsakların sağlık sorunlarına değindi: “Öncelikle tüm tutsaklarda görülen ortak sağlık sorunlarından bahsetmek gerekirse; nabız ve tansiyon düzensizliği görülmektedir. Özellikle sabahları ağızdan kan gelmesi, kilo kaybı, göz kararması, baş dönmesi ve mide bulantısı, şiddetli baş ağrıları, ciddi halsizlik sorunu yaşamakta olup avukat görüşüne çıkarken zorlanma, hareket kabiliyetinin zayıflaması, titreme ve eklem ağrıları giderek yoğunlaşıyor. Kalpte taşikardi diye adlandırılan ritim bozuklukları ve çarpıntıları gün içerisinde tekrarlanan şekilde sürüyor. Yine iğne batar şeklinde olmak üzere kalp ağrısı hissediyorlar.”

DOKTORLAR CİDDİYETSİZ

Av. Taşdemir, yine görüşme fırsatı bulduğu tutsaklardan Ersin Yolu’nun da, kalbinde iğne batması şeklinde bir ağrı olduğundan bunu kontrol esnasında bunu doktora söylediğini ancak doktorun “sigara içme” karşılığını verdiğini aktararak, ekledi: “40 küsur gündür açlık grevi eyleminde olan birisi için bu cevap onur kırıcı olmuştur. Doktorun kendisiyle alay ettiğini düşünmesine sebep olmuştur. Bu nedenle adı geçen tutsak bundan sonraki kontrollerde konuşmama kararı almıştır.”

Av. Taşdemir, Kandıra 2 No’lu F Tipi’ndeki bazı tutsakların eylem boyunca sadece sıvı gıda tükettikleri için son günlerde midelerinin sıvıyı kabul etmediğini belirtti.

‘ŞURUP, İĞNE VE SERUMU REDDEDİYORLAR’

Ayrıca sağlık kontrolüne gelen ekibin tutsaklara şurup vermeyi, serum takmayı ve iğne yapmayı teklif ettiklerini öğrendiğini söyleyen Av. Taşdemir, “Tutsaklar bunun tıbbi müdahale anlamına gelmekte olduğunu; eylemi kırmayı amaçlayan bir yaklaşım olduğunu düşündüler. Hatta görüşme yaptığımız gün sağlık ekibi ilaç dolu bir poşetle kontrole gelmişlerdir. Tutsaklar bu tür müdahaleleri reddediyorlar” açıklamasında bulundu.

‘DEVLETİN MÜDAHALEYE HAZIRLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORLAR; DİRENECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR’

Tutsaklar, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın son günlerdeki açıklamalarını, dikkatle takip ediyorlar. Av. Deniz Taşdemir, tutsakların bu açıklamalara dönük yorumlarını ise şöyle yansıttı: “Kandıra’da görüştüğüm tutsaklar Erdoğan’ın söylemlerini bir müdahale sinyali olarak kabul ediyorlar. Bunu kendi içlerinde değerlendiriyorlar. Ancak gördüğüm kadarıyla Erdoğan ne söylerse söylesin, tutsaklar için caydırıcı olmuyor. Müdahale olasılığını değerlendiriyorlar ve buna direneceklerini söylüyorlar. Devletin sağlık sorunlarının kötüleşmesini beklediğini ve böylece müdahaleye zemin yaratacağını düşünüyorlar. Ayrıca yine devletin, kendilerinin sağlıkları kötüleştikçe, müdahaleye yönelik dirençlerinin azalacağını düşündüğü yönünde de, yorumlar yaptılar. Ama bu değerlendirmelerden çıkardıkları sonuç; müdahaleye direnmek ve talepleri kabul oluncaya kadar eylemlerini sürdürmek. Tıbbi bir müdahaleyi dahi kabul etmeyeceklerini söylediler.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: açlık grevi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.