Büyükşehir Belediyesi Kanunu Kime Hizmet Edecek?

Aysun Koca - 10 Kasım 2012 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KANUNU KİME HİZMET EDECEK?

İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen, 13 ilin büyükşehir olmasını ve 29 ilde İl Özel İdareleri’nin kapatılmasını öngören “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu” tasarısı 21 Ekim’de meclise gönderildi.

13 yeni büyükşehir

Yeni kurulacak olan büyükşehir belediyeleri için “Geçen 12 yıllık süre sonrasında idari, ekonomik ve sosyal nedenlerle yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.” gibi bir gerekçe ortaya konuluyor.

Tasarının bugüne kadar kabul edilen maddelerine göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van büyükşehir belediyesi olacak.

Şehir merkezine yüzlerce kilometre ötede bulunan ilçe, belde ve köylerdeki belediye hizmetlerinin büyükşehire bağlanması durumunda, kırsalda kamu hizmeti bitme noktasına gelecektir.

İstanbul’da bazı mahaller ilçe değiştirecek!

Tasarıya göre, İstanbul Şişli’ye bağlı Ayazağa, Maslak ve Huzur Mahalleleri, Sarıyer’e; Arnavutköy ilçesine bağlı Nakkaş, Bahşayış Mahalleleri ile Büyükçekmece ilçesine bağlı Muratbey Mahallesi, Çatalca’ya bağlanacak.

Bütün köy ve beldeler mahalle oluyor

Yasa tasarısı ile büyükşehire dönüşen illerin sınırları içindeki tüm köy ve beldeler mahalleye dönüştürülecek. Yani, belediye sayısı yaklaşık yüzde 60 azalacak.

Beldelerin kapatılmasıyla en yakın belediye hizmetinin ilçe merkezinden karşılanacak olması, kırsalın hizmete erişiminde ve kararlara katılımında, sorunlara sebep olacaktır.

Genişletilen sınırlar, belediyelerin ve seçilen belediye başkanının toplumdan kopması anlamına gelecektir.

Yerel seçimler öncesi gelen tasarı

AKP hükümeti neoliberal politika anlayışını bu kez de belediyelerde uygulamak istiyor.

Her iki belediyeden birinin kapatılmasını öngören tasarı ile üstelik yerel seçimler öncesinde, “etkin çalışmadıkları” ve “kaynak israfı yaptıkları” gerekçesiyle 559 belediye kapatılıyor.

Kapatılacak belediye ve il özel idare personelinin durumunun ve haklarının ne olacağı açıklanmıyor. İhtiyaca göre başka kurumlara yönlendirileceği belirtilen personel haricinde kalan ihtiyaç fazlası personelin akıbeti ise belirgin değil.

AKP hükümetinin yapmak istediği şey, kamu hizmetlerini kâr amaçlı özel kesime devretmek ve kentsel dönüşümde olduğu gibi kent rantlarını onlara aktarmaya çalışmaktır. Afet Odaklı Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen yasa ile belediyelerin kimi yetkileri kısıtlanıyor, bu yetkiler bakanlığa devrediliyordu.

Büyükşehirleri düzenleyen yasa tasarısı, yerel seçimlerde siyasal olarak AKP’ye yarayacağı gibi, yapısal olarak da kentsel dönüşüme ve dolayısıyla tekelleşen inşaat şirketlerine hizmet edecektir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kentsel dönüşüm /