Okmeydanı halkı, barınma hakkına sahip çıkıyor

B.Umutcan - 10 Kasım 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Rant için değil halk için plan barınma hakkımıza sahip çıkıyoruz

Okmeydanı’nda yapılması planlanan kentsel dönüşüme karşı halk tedirgin ve belediyeye hiçbir şekilde güvenmiyor. Mahalleli protokol olmadan dönüşüme “evet” demeyecek.

Okmeydanı’na 1950’lerde mahallenin anlatımına göre “tarla ve dutluk” olan alana Türkiye’nin her yerinden ekonomik sebeplerle göç başlamış. Mahalleli belediyenin gözü önünde tarlaları satın alıp evler yaptırmış.Yaşanmayacak haldeki mahallelere belediyeler yavaş yavaş yol, su elektrik her türlü alt yapı hizmeti vermiş, vergi alınmaya başlamış.

Her seçim öncesinde siyasetçiler “Bize oy verin, tapuları vereceğiz” diye söz vermiş. 1983’te ise dosyalar hazırlanmış, Ziraat Bankası’na 2 bin lira ödenip sonradan tapuya dönüşecek tapu tahsis belgeleri alınmış. O günden bugüne tapularınızı vereceğiz diye diye bu günlere gelindi.

Bugün de hükümet tarafından deprem gerekçe gösterilerek kentsel dönüşüm adı altında yoksul halk kitlelerin yaşadıkları yerlerden “süpürme” planıyla karşı karşıya.

AKP hükümeti Ağaoğlu gibi özel şirketlere, TOKİ aracılığıyla parti tabanına yeni pazar ve ticaret alanları açmak üzere kentsel dönüşüme başvuruyor. Bunun için yasalardaki engelleyici tüm maddeler ayıklandı. Kentsel rantın önünde mağdur olan yoksul halk kitlelerin hukuksal  itiraz hakkını da ortadan kaldırmış oldu. İleri demokrasinin örneklerinden birini yaşıyoruz.

En büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri Okmeydanı’nda hayata geçirilecek.  1/5000’lik planlar büyükşehir belediye meclisi tarafından 1/1000’lik planlarda Beyoğlu ve Şişli belediyelerinde onaylandı. Belediyelerin belli ki aceleleri var. Öyle ki, 1/5000 planlarına yapılan itirazları gündemine almadan 1/1000’lik planların onaylanıyor. Bu da gösteriyor ki, planlara yapılacak itirazlar hükümet ve belediyeler tarafından ciddiye alınmayacak.

Halka yalan söylemekten vazgeçin!

Belediye başkanları Okmeydanı’nda yapılacak kentsel dönüşüm hakkında “halkı mağdur etmeyeceğiz” diyerek doğru söylemiyorlar. Okmeydanı’nda yaşayan  nüfusu 100 binin üzerinde. Yeni yapılan planlara göre konut alanı olarak toplam 62.05 hektar ayrılmış. Yani yoğun olarak hektar başına 800-1000; en yoğun parsel 1200 kişi olarak planlanmıştır. Tüm alanları 1200 kişi üzerinden hesaplasak dahi 74 bin kişi barınabilecek. Yüzde 50 müteahhit payını düşersek, arsa sahiplerine düşen hisseye 37.230 kişi, yuvarlak hesap 40 bin kişi düşüyor. Okmeydanı’nda yaşayan nüfüsun yarısından fazlası yaşam alanını terk etmekle yüz yüz kalacak.

Tapu ve Plan Takip Komisyonu

Okmeydanı halkı Tapu ve Plan Takip Komisyonu adı altında örgütleniyor. Komisyon herkesin katılımına açık. Kentsel dönüşüm projesine karşı halkı bu konularda uyaran, bilgilendiren bir rol üstlenmiş durumunda. Mahallede duyarlılığı artırmak adına yürüyüşler düzenliyor, bildiriler, afişler yayınlıyor, basın açıklamaları yapıyor. Son olarak 1/5000’lik planlara itiraz etmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde bir protesto eylemi gerçekleştirdi ve belediyeye itiraz dilekçelelerini verdiler.

“Rant için değil halk için plan barınma hakkımıza sahip çıkıyoruz” pankartı açan Okmeydanı Tapu ve Plan Takip Komisyonu üyeleri, yıkım yasasının tuzağına düşmeyeceklerini belirtti. Basın açıklaması sırasında kitle sık sık “Barınma hakkımız engellenemez”, “İşgalci değil, hak sahibiyiz”, “Okmeydanı bizimdir, bizim kalacak”, “Topbaş şaşırma, sabrımızı taşırma” şeklinde sloganlar attı.

Sonuç olarak mahalle halkı kentsel dönüşüme karşı değil, karşı olduğı yapılan planların halktan habersiz yapılması ve planların yaşayan halkın büyük bir kesimini bu bölgeden sürecek olması. Bu yüzdende Tapu ve Plan Takip Komisyonun ilk talebi protokol yapılmasıdır.

İşçilerin Ses Gazetesi (Yeni Seri) Sayı 8 – Kasım 2012

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: kentsel dönüşüm /