Mustafa Türkel, üyesine saldırıdan sanık sandalyesinde

N. Cemal - 21 Kasım 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Saldırıya Uğrayan TEKEL İşçisiyle İlgili Olarak TekGıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel İfade Verdi.

21.11.2012 Çarşamba günü görülen duruşmaya “sanık” sıfatıyla katılan Mustafa Türkel kendisine yönelik olarak Hakim tarafından sorulan “mesleğiniz?” sorusuna, “sendika başkanıyım” diyerek cevap verdi. Mustafa Türkel aylık gelirini ise “8 bin TL” olarak belirtti.

2. TEKEL Direnişi sürecinde TekGıda-İş Sendikası Genel Merkezi önünde direniş çadırları kuran TEKEL Direnişçilerine yönelik saldırıda TEKEL Direnişçilerinden Metin Arslan ağır biçimde yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. “Sanık” Mustafa Türkel ifadesinde, “Demokratik haklarını kullanan sendika üyeleri bana yumurtalı saldırı yapmışlardı. Bu saldırının önlenmesi için güvenlik görevlilerine talimat verdim. Sadece bana değil, iş yerine de saldırı söz konusu idi. Bu nedenle bir arbede yaşandı. Ben orada olan olayları görmedim. İçeri girmiştim. Ben kimseyi azmettirmedim, hakaret etmedim” dedi.

Mustafa Türkel’in “sanık” sıfatıyla ifade verdiği sırada Metin Arslan’ın avukatının talebi üzerine sanığa, “aracınızla sendika bahçesine girmenizin ardından önce 2 kişi, ardından da 1 kişi sendika bahçesinin dışına ve işçilere doğru koşuyordu. Siz talimat vermediyseniz sendika çalışanları bahçe dışına doğru niye koşuyordu” diye soruldu. “Sanık” Mustafa Türkel ise, “Talimat vermeme gerek yok, görevlerini yaptılar” diyerek cevap verdi.

“Sanık” Mustafa Türkel’in ek savunmasının ardından diğer sanıkların da ek savunmasının alınmasına karar verildi. Duruşmada bulunmayan Metin Arslan’ın da ek savunması alınacak.

Bilirkişi tarafından izlenen kamera görüntüleriyle ilgili mahkemeye sunulan raporda eksiklikler tespit eden Metin Arslan’ın avukatının talebi üzerine, kayıtların Hakim huzurunda izlenmesine karar verildi. Kamera kayıtlarının izlenmesi esnasında görüntüdekilerle karşılaştırmak için sanıklardan 6 X 9 boyutlarında fotoğraf da talep edildi.

Av. Oya Öznur, “olay sırasında orada direniş çadırı ve TEKEL işçileri vardı. Tanık bildiriminde bulunacağız” dedi. Duruşma 22. 3. 2013 tarihine ertelendi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 2. TEKEL Dİrenişi / Mustafa Türkel / Tek Gıda-İş /