Samsun’daki kazanın gelişi Adana’dan belli

Sol Defter- Haber - 22 Kasım 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Samsun’da bulunan Cengiz A.Ş’ye ait Eti Bakır A.Ş’nin gübre fabrikasında bugün bir iş kazası meydana geldi. Kaza sonucu taşeron şirket bünyesinde çalışan 5 işçi öldü, 14 işçi yaralandı; 2 işçiden ise haber alınamıyor

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde bulunan Cengiz A.Ş’ye ait Eti Bakır A.Ş’nin gübre fabrikasında amonyak tankının kapağı çöktü. 350 ton ağırlığındaki kapağın altında kalan işçilerden 5’i hayatını kaybetti, 14 işçi yaralandı. İki işçiden ise haber alınamıyor.

Kazada ölen işçilerin isimleri şu şekilde: Fatih Açıkel, Hüsamettin Toysümer, Hüseyin Bayrak, Sadık Kuruçay ve Güven Demirel.

Kazada yaralanan ve durumları ağır olan üç işçininse isimleri şu şekilde: Hasan Semiz, Engin Gür, Mehmet Cömert.

Türk Metal Sendikası ise ölü sayısının en az 6 olduğunu söylüyor.

Kazada taşeron şüphesi
Ölen işçilerin taşeron şirket bünyesinde çalıştığı ve kaza sırasında fabrikada 70 işçinin olduğu öğrenildi.

Fabrikada çalışan ve Sendika.Org’a konuşan bir işçi ise kapağın yerleştirilmesi sırasında işçilerin kapağın altında olduğunu ve taşeron şirketin işi hızlı bir şekilde yetiştirmek istediği için işçileri kapağın altından çekmediğini belirtti.

***

Aynı fabrikada bir ay önce de kamyon kasasının devrilmesi sonucu bir işçi hayatını kaybetmişti.Cengiz Holding’in iş kazalarında sicili kabarık. Samsun’daki iş kazasının faili, Adana’da 10 işçinin hesabını vermemişti.

Samsun’daki iş kazası Eti Bakır AŞ’nin sahibi Cengiz Holding’in ilk vukuatı değil. 24 Şubat 2012 tarihinde Adana Gökdere Köprü HES Barajı inşaatının derivasyon tüneli çökmüş ve 10 işçi sulara kapılarak hayatını kaybetmişti. İnşaatın yüklenici firmalarından biri de Cengiz İnşaat idi. Gökdere HES’in sahibi ise EnerjiSa idi.

Adana’daki kaza inşaatın hızla bitirilmeye çalışılması nedeniyle gerçekleşmişti. İnşaatı bitmeyen HES’te su tutulmaya başlamıştı. Kapağın su sızdırmaya başlamasından sonra güvenli tahliye işlemi yerine inşaata devam edilmişti. Sızan suyu patrona bildiren ve endişelendiklerini söyleyen işçilere patronun yanıtı “O sular balıklar için” olmuştu. Adana’da meydana gelen ve 10 işçinin hayatını kaybettiği kaza sonrasında dava açılmamıştı.

AKP döneminde aldığı ihalelerle büyüyen Cengiz Holding, Karadeniz Otoyolu gibi inşaat projelerinin yanı sıra Samsun ili doğalgaz dağıtımı ile Seydişehir ve Çumra bölgesinin doğalgaz dağıtımını aldı. Şirketin Alarko ile birlikte Çanakkale’de büyük bir termik santral kurma projesi de bulunuyor.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / Samsun Eti Bakır AŞ /