İŞKUR’dan patronlara çağrı: 6-54 ay arası sigorta primlerinizi biz ödeyelim

Sol Defter- Haber - 26 Kasım 2012 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İŞKUR, Ocak-Ekim döneminde kayıtlı 2 milyon 204 bin işsizden, 423 binini işe yerleştirdi. Kurumun yıl sonu hedefi ise 450 bin.  İŞKUR’un, başvuru ve işe yerleştirme faaliyetlerine göre, işe yerleştirilenlerin oranı giderek artıyor.

Bu artışın ardında yatan gerçek, işveren sigorta primlerini İŞKUR’un ödemiş olmasıdır.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, tüm illerdeki İŞKUR temsilciliklerine genelge göndererek, şirket temsilcileriyle birebir görüşmelerini ve “sigorta prim teşvikleri” hakkında bilgi vermelerini istedi.

Yazıcı şunları söyledi:

”İŞKUR olarak 2015 yılı sonuna kadar işverenlerin yeni işe aldığı işçilerin sigorta primlerini biz ödüyoruz. 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkeklerle 18 yaşından büyük kadınlardan mesleki yeterlik belgesine sahip olanların 48 ay, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenlerin 36 ay, hiçbir belge veya niteliğe sahip olmayanların 24 ay süreyle işveren sigorta primlerini biz ödüyoruz. Bu kişilerin İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından seçilmesi durumunda bu teşviklere ilave olarak 6 ay daha uzatıyoruz. Bizim amacımız bu teşviklerden yararlanan işveren sayısını artırarak işgücü piyasasına daha fazla işsizimizin kazandırılmalarını sağlamak.”

İŞKUR işveren sigorta primlerini öderken, işçiler prim ödemeye devam edecek! Bunun adına da istihdam için “teşvik” diyorlar.  Doğru adı patronlara kıyak olmasın?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İŞKUR / sigorta primi / teşvik /