Okul Üniforması

Ömer Yıldız - 29 Kasım 2012 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

“15 yaşına kadar saçım 3 numaradan uzun olmadı. İlk öğretmen olduğum yıllarda Mardin Derik Atatürk İlkokulu’nda öğrencim Vedat saçlarını kestirmek istemiyordu ve hiç saçlarını kestirmedim. Bayramlarda resmi geçitte “amirlerim” görüp de, onu da beni de yakmasın diye kızların arasında yürüttüm”
Okullarda yeni bir resmi yazı ile kıyafetler “serbest” hale getirildi. AKP’nin yaptığı işlerde olduğu gibi kimseye sormadan, görüş almadan bir karar verildi. Usul yönünden bu uygulamaya alışkın olduğumuzdan yadırgamadık. İktidarın “halkın yarısı bana oy verdi” söylemi fiiliyatta istediğimi yaparım anlamına gelmektedir. Tek parti iktidarından anladıkları da bu tür davranış şekli.
Yaptıkları zorunlu giyinme şeklinin kurallarını değiştirmek. Önceden giyilen kıyafetleri “kendilerine göre” yeniden düzenlemek. Tek tip üniformalardan çıkarıp kısıtlamalar yoluyla kendi istediği kıyafeti “zorunlu” hale getirmek. Bu gerçeği sadece ben görmüyorum. Cümle alem bunu biliyor. Hem karşı olanlar hem de destekleyenler.
AKP yapmak istediğini iç ve dış muhalefete rağmen yapabilmektedir. Çünkü “tek” muktedirli bir yapıdır. Başbakan yardımcısı “vicdan” der ve ardından yanılmışım diye açıklama yapar. Kültür bakanı “ucube demedi” der ve sonra başbakan “evet ucube dedim” diye açıklama yapar. Aynı kültür bakanı “mücevher gibi bir cami yapalım” der ve ardından başbakan, Sultanahmet benzeri projeyi “beğendim, cami yapılacak” der. Muhalefetin çıkışları ise hiç kaile alınmaz.

Bunları yazmamın sebebi bundan sonra yazacaklarım sonrasında “yalaka, dönek” gibi sıfatları almamak içindir.

Çünkü; yıllarca YÖK’ün eleştirisini yapıp kendi eline geçirdikten sonra sahip çıkan AKP’ye karşıtlık olsun diye değişen yök e karşı eski yök ü savunan solculardan,

Askeri vesayete karşı çıkıp, direnen. İşkence gören, darbelerden en mağdur kesim olan solcuların sırf AKP’ye karşıtlık olsun diye darbe teşebbüsçüsü paşaları savunmasından,

Okullarda tek tip kıyafete karşı olup sırf akp bu uygulamayı değiştirdi diye itiraz eden solculardan artık korkuyorum.

Hayatımı zindan eden, maaşımı eriten, özgürlüğümü kısıtlayan, gericiliğe çanak tutanlardan değil dün söylediğinin bugün tersini söyleyenlerden korkuyorum.

Korktuklarımın savunduğu üniforma adı üstünde “üniforma”dır. Yani askeri bir kıyafettir. Askeri anlayışta sizin yerinize komutanlar düşünür siz uygularsınız. Tıpkı iktidarın istediği gibi. Bunu mu savunuyorsunuz.
İtaat eden, düşünmeyen, sizin ya da başkasının istediği gibi davranan bir nesil mi istiyorsunuz. Yoksa düşünen, kendi kararını kendisi veren bir nesil mi? Akp yi itaat eden bir nesil istiyor diye suçluyorsunuz da siz ne istiyorsunuz? Üniformayı istiyorsunuz da hiç çocuklara sordunuz mu? Nasıl “renklerini” alıyor çehrelerinden. Nasıl da kimliksiz hale getiriyor fark ettiniz mi? Birbirine matruşkalar, çamaşır makineleri, otomobiller, binalar benzer, insanlar değil. Hep birbirine benzer domates istemek marketlerin talebidir çiftçinin değil. Domateste bile birbirine benzeyen organik değil diye itiraz ederken çocuklara tek tipi nasıl reva görürsünüz.

Bu düzenlemenin eksiklerini, kasıtlı yönlendirmelerini saymayacağım. Çünkü beni dinleyecek bir maarif vekaleti yok. Ancak kendimden bildiklerimin “bana göre yanlışlarını” söyleyeceğim. Umudum var.

Tıpkı ordudaki gibi içtima olan, sıra sıra sınıfa giren, zil çalınca derse girip zil çalınca dersten çıkan bir öğrenciye özgürlüğü nasıl anlatabilirsiniz.
Birbirine benzer çocuklar yaratmak isteyen “bahçıvan”ların hatalarını görmüyor musunuz? Müferdatta göstermediğiniz itirazı kıyafette mi gösteriyorsunuz?

“Kılavuz kitap” geldiğinde işim kolaylaşacak mantığı ile itiraz etmeyip ders anlatırken kendinden bir şeyler katma yani öğretmen olma hakkını teslim eden öğretmenim sen özgür düşünceni kılavuz kitaplarla teslim ettin. Elbette çocukların özgürleşmesini isteYEmezsin.

Eksik de olsa, gizli amaçları da olsa çocukların üniformalı okula gelmesine karşıyım. Okurken de böyle hissettim, 30 yıl önce de, 10 yıl önce de, şimdi de böyle düşünüyorum.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eğitim / okul kıyafet /