Alaaddin Karadağ Duruşması: Deliler karartılmaya çalışılıyor

Sol Defter- Haber - 3 Aralık 2012 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Duruşmada bir kez daha deliller karartılıyor

Alaattin Karadağ’ı katleden katil polis Oğuzhan Vural’ın yargılandığı davanın 9. duruşması 13.30’da başladı. Dava, tarafların yoklaması ile başladı. Sanık ve sanık vekilinin hazır bulunduğu duruşmada, bu kez yaralanan minibüs şoförü İsmail Durmuş’un da hazır bulunduğu görüldü. Alaattin Karadağ’ın ailesi bu celsede de kalabalık bir avukat grubu tarafından temsil edildi. Ayrıca Temel Demirer de duruşmayı izleyenler arasında yerini aldı.

Dava gelen evrakın okunması ile başladı. Daha sonra İsmail Durmuş’a vücudundaki kurşunun çıkartılmasına onay verip vermediği soruldu. Hakim, Durmuş’a, “Bu sefer de geçen seferki gibi bir rapor geldi” diyerek, üniversite hastanesi tarafından hazırlanmış olan,“kurşunun çıkartılmasının genel komplikasyon riski dışında bir risk içermediği” bilgisini içeren raporu okumadı. Bunun üzerine Karadağ ailesinin avukatları müdahale ederek, hakime ‘raporu okuması gerektiğini’ hatırlattılar. Raporun okunmasının ardından Durmuş,‘vücudundaki kurşunun çıkartılmasını istemediğini’ beyan etti. Müştekilerin yanında durmayan, bütün duruşma boyunca tedirgin görünen, dahası hastanede yanında polis bulunduğunu da ağzından kaçıran Durmuş’un bu kararından ötürü, kendisini yaralayan kurşunun hangi silahtan çıktığı konusu belirsiz kalmaya devam edecek.

2 yıldır süren dava boyunca Mahkeme tarafından yeri tespit edilmeye çalışılan Pakize Ilgaz’ın adresinin ‘yine bulunamadığı’ görüldü. Karadağ ailesinin avukatları bu konuda mahkemeye tepki gösterdiler. Mahkeme, ellerinde TC Kimlik No bulunmadığını gerekçe gösterirken, Karadağ ailesi avukatları, polisin daha önce bu konuda rapor düzenlemesine rağmen, şu an adres tespit edememesinin ancak savsaklama ile açıklanabileceğini, kimlik bilgilerinin Muhtarlık kayıtlarından istenebileceğini belirttiler.

Mahkeme tarafından Pakize Ilgaz ile ilgili bu talepler karar altına alındıktan sonra duruşmaya son verildi. Bir sonraki duruşmanın tarihi ise 28 Şubat 2013, saat 13.30 olarak belirlendi.

“Deliller karartılmaya çalışılıyor”

Duruşmanın bitiminde, BDSP tarafından avukatların ve Temel Demirer’in katılımı ile bir açıklama daha yapıldı. İlk olarak söz Karadağ ailesi avukatları ve ÇHD Dava Takip Komisyonu adına konuşan Av. Şerife Ceren Uysal’a verildi. Duruşmayı değerlendiren avukat Uysal, “İsmail Durmuş’un vücut bütünlüğüdür, kendi yaşamıdır. Ancak kaygılarının gerçekten sağlığı ile ilgili endişelerden ileri geldiğine inanmıyoruz. Sürekli olarak polis nezaretinde hastanelere götürülüp getirilen, duruşma salonunda dahi tedirginliğini hissettiğimiz Durmuş, kanımızca başka bir kaygıdan ötürü, bu kurşunla yaşamaya karar vermiştir” dedi. Uysal ayrıca delillerin yine karartılmaya çalışıldığını belirterek, dinlenilmesi beklenen Pakize Ilgaz’ın adeta buharlaştırıldığını belirtti. Hukuk mücadelesinin hala bitmediğini belirten Uysal, mahkemelerin polis cinayetleri noktasında, polisleri aklayan sistemle işbirliği içerisinde olmasını eleştirdi.

Uysal’dan sonra Temel Demirer söz aldı.

Kızılbayrak.net’ten özetlenmiştir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Alaaddin Karadağ /