Bangladeş: Bir haftada ikinci büyük işçi gösterisi

Sol Defter- Haber - 3 Aralık 2012 - Dünya / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bangladeş: Yangından kurulan işçiler, iş istiyor

24 Kasım’da bir tekstil fabrikasında çıkan yangın sonrasında, çalışma koşularının iyileştirilmesi için 10 bin tekstil işçisi eylem yaptı.

Sanayi bölgesi Ashulye’de geçen hafta meydana gelen yangından sonra işçilerin öfkesi dinmiyor. Polis yetkilileri, tekstil işçilerinin yolları kapattığını ve polisin de kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtığını bildiriyorlar. Göstericiler de taş ve sopalarla karşılık verdiler.

Sanayi bölgesindeki 50 fabrikanın güvenlik nedeniyle kapatıldığı söyleniyor. Geçen hafta da binlerce işçi, fabrika yangınını protesto eden yürüyüşler düzenlemişti.

Yangından kurtulanlar iş istiyor

“Adalet ve daha iyi çalışma şartları” isteyen işçiler arasında, yangından sağ kurtulanlar da var. İşçiler her şeye rağmen yeniden iş bekliyorlar, çünkü yaşamlarını sürdürebilmek için çalışmak zorundalar. Tekstil işçilerinin aylık ortalama ücreti 100-120 TL civarında. İşçiler her türlü tehlikeye rağmen çalışacaklarını söylüyorlar.

Bangladeş 150 milyonluk nüfusa sahip. Ülkenin üçte biri açlık sınırında. Yangın merdiveni olmadığı için 122 işçiye mezar olan o fabrikaya dönmekten başka çareleri olmadığını düşünen işçilerin son iki hafta içinde gerçekleştirdikleri yürüyüş ve protestolar, Bangladeş tekstil işçilerine dayatılan çıkmazdan kurtuluş için de bir umut kaynağı.

Tekstil işçileri, işçi sınıfının en kötü çalışma koşullarında yaşamaya zorlansalar da, Dünyanın her yerinde tepkisiz kalmayarak, patronlara ve devlete boyun eğmeyeceklerini göstermişlerdir.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bangladeş / tekstil işçileri /