İş Cinayetlerine karşı 13′üncü Vicdan Nöbeti

Sol Defter- Haber - 3 Aralık 2012 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Her ayın ilk pazar günü Galatasaray Lisesi önünde İş Cinayetlerine dikkat çekmek için 1 saatlik  VİCDAN NÖBETİ tutuluyor. Aralık ayının ilk pazarında yine bir araya gelen işçi aileleri ve onları destekleyenler bir saatlik oturma eylemi yaptılar. Ailelerin izleyenlere aşure dağıtımıyla 13 haftadır sürdürülen eylem sona erdi.
Ülkemizde günde ortalama 5 ile 8 işçi iş kazalarında yaşamını yitiriyor.
Bir Umut Derneği çatısı altında bir araya gelen aileler asıl sorumluların yargılanması için mücadele yürütüyor.
Kamu adına denetim görevini yerine getirmeyen belediye başkanlarının da iş cinayetlerinden sorumlu oldukları iddiasıyla hukukçular gerçek sorumluları
sanık sandalyesine oturtmak gerektiği görüşündeler.  Ancak bu yapılabilirse iş cinayetlerinin önü alınabilir şeklinde açıklamalar yaptılar. .
Davutpaşa’da meydana gelen patlamada yaşamını yitiren işçilerden birinin yakını geçen hafta yapılan duruşmada yıllardır verdikleri mücadele sonunda Zeytinburnu Belediye başkanının sanık olarak yargılandığını ancak kendisi hasta olduğu gerekçesiyle gelmeyerek yerine 20 kadar belediye zabıtasını işçi yakınlarına göz dağı verme çabasıyla gönderdiğini anlattı. Daha sonra ise başkanın boğazda yemek yediğini ve katıldığı sohbetleri sosyal medyada paylaştığını anlatarak “Mahkemeye gelmiyor ama bizlere sözüm ona göz dağı vermek için hem de yeterince denetim yapacak personeli olmadığından dem vuran belediye başkanının 20 kadar zabıtayı mahkemeye göndermesi çok anlamlıdır. Mahkemeler bu gerçekleri görmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Atlas Jet kazasının da aslında bir iş cinayeti olduğu hatta bir taşeron sistemi cinayeti olduğu görüşüyle yakınlarını kaybeden ailelerle çalışmalar yapılıyor. Yakında bu ailelerden de Vicdan Nöbetine katılım bekliyoruz.
Basın açıklaması şöyle:

VİCDAN ve ADALET NÖBETİMİZ sürüyor…13.SÜNDEYİZ.

İsterdik bugün burada toplanmamıza neden olan gerekçeler ortadan kalksın. Hiç ‘iş kazası/cinayeti’ haberi duymayalım.

Ne yazık ki hayır; 25.kasımda. samsun tekeköy de bakır işletmesinde 6 işçi kardeşimiz  hayatını kaybetti, 9 işçide yaralandı. Asıl işveren Cengiz İnşaat, işi taşeronun da taşeronuna veriyor.. Bu kadar işçi sırtından para kazanılan yerde güvenlik olur mu ? Tabikide olmaz..21 işçi ise sendikalaşmaya çalıştıkları için aynı işyerinde işten atılmış..Bu koşulları sürdürmek isteyen işverenler ve o işyerlerini denetlemeyenler, ister mi işçilerin kendi hakları için örgütlenmesini.

Kastamonu Küre de 19 madencinin hayatını kaybettiği facia, Adana da HES inşaatında 9 işçinin hayatını kaybettiği facia, Murgul daki maden de işçi ölümü, Karadeniz OTOYOLU inşaatı..adres aynı..Bu kadar iş cinayetinden sorumlu tutulup yargılanmayınca, 2012 de karşımıza tabiî ki Samsun daki tablo çıkmakta.

Ekim ayında İstanbul- Çekmeköy de 4 işçinin ölüm haberini duymadık mı.? Esenyurt ta 11 işçi kardeşimizin çadırlarda yanmasının ardından. Sebep aynı. İşçinin çalışırken de, uyurken de işveren ve denetlemekle sorumlu olanlar nezdinde kıymeti yok. Tek Kıymet verdikleri  işçilerin sırtından kazandıkları para… Ne yerler ? Nerde uyurlar ? Geride bırakıp gurbete geldikleri yakınları, hiçbiri umurlarında değil.

İsterdik,  iş cinayetleri davalarında bütün sorumlular hızla yargılanarak mahkum edilmiş olsunlar. Kişi ve kamu kurumu ayrımı olmadan. Bir parçada olsa yüreğimiz kederi hafiflerdi. Nerde ? Onu sağlamak içinde bizim, dostlarımızın ve avukatlarımızın ayrıca mücadele etmesi gerekmekte.

Bakın işte;

  • Van Bayram otel de bilirkişi raporuna rağmen AFAD görevlileri, sorumlu Bakan ve Van Valisini yargılamamak için her şey yapılmakta.
  • 3 yıl oldu hayatını kaybedeli Erkan KELEŞ. Bilirkişi Raporuna rağmen BEDAŞ ve ALKAMA yetkilileri hakkında hala ceza davsı açılmadı.
  • Erzurum/Aşkale de elektrik arızası için gittikleri su ortasında boğulan 5 işçi kardeşimizin bilirkişi raporuna rağmen sorumluların yargılanması için yıllardır uğraşılmakta.
  • Geçtiğimiz yıl, 1-Mayısta Arka Sıradakiler dizi setinde hayatını kaybeden Selin Erdem.. İş kazsı olduğuna dair bütün deliller ortada olmasına rağmen işverenleri yargılamamak için ellerinden geleni yapıyorlar.
  • Davutpaşa da, 4,5 yıl sonra ancak sanık sandalyesine oturtabildiğimiz Zeytinburnu Belediye Başkanı duruşmaya gelmekten kaçınmakta..Bilirkişi Raporuna rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yargılanamamakta.
  • Temizlik işinde çalıştığı evde hayatını kaybeden Fatma Aldal ın ölümü nihayet iş kazsı sayıldı. İş kazası sayılması için bile aylarca uğraşmak gerekti.

Daha nice niceleri….Devam eden yargılamalarda ise bizlerin çabaları ve takipleri olmasa yargılamaya dahi ihtiyaç duyulmayacak hissi bırakmakta. İşçiler için bu ay da, hem yargılamalarda hem “iş kazalarında” tablo aynı. Değişeni yok.

İşte bu nedenledir ki; ısrarla, “İş kazası değil… Cinayet!” demeye ve Adalet Mücadelelerimize devam ediyoruz…

Endişeliyiz; bu kadar açık sorumluluklara rağmen canlarımızı kaybetmemizde payı olanların bırakın mahkumiyeti, yargılamaya konu bile edilmeyeceğinden..

Ve bizler çocuklarını, kardeşlerini, eşlerini, analarını, babalarını sevdiklerini bu ihmaller zincirinde kaybetmenin farkındayız. Bir daha olmaması için, sorumluların yargılanması için çaba göstermeye devam edenleriz. Adalet mücadelelerimizde ısrarımız, hepimiz içindir.

Biz ısrar ettikçe, yetkililerin de işverenlerinde ‘işçi güvenliğini’ daha önemsediğini gördük yaşıyoruz. Oturup beklemek yerine ayaktayız ve buradayız. Burada bulunan vicdan sahipleri ve basın kuruluşları aracılığıyla sesleniyoruz ki;

Ey sendikalar- emekçinin dostuyum diyen milletvekilleri-belediye başkanları-partiler-dernekler-vakıflar-meslek odaları…vazifelerinizi / var olma nedenlerinizi sözlerinizi unutmayın..

Vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “bu vahşeti” anlayarak davranmalı diyoruz. “İş cinayetlerine dur diyebilmek için vicdan ve adalet nöbetine” başladık, sürdürüyoruz.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için, başka canlar yanmasın diye,

İş cinayetlerine dur demek, gerekli önlemlerin alınması ve çalışma hayatının daha güvenli /güvenceli hale gelmesi için….Bütün Sorumluların yargılanması için,

Geride kalanlar için…ADALET İSTEMEYE DEVAM EDİYORUZ.

Her ayın ilk Pazar günü bütün vicdan sahiplerini VİCDAN/ADALET nöbetimize destek vermeye davet ediyoruz. Sonraki nöbetimiz 6- Ocak- 2012 , Pazar günü.

İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Adalet Arayan Yakınları ve Yaralananlar

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

www.vicdanveadaletnobeti.wordpress.com

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti /