Asgari ücret Referandumla belirlensin! (TAŞ İŞ DER)

Sol Defter- Haber - 14 Aralık 2012 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TAŞ İŞ DER), Aralık ayı bültenini yayınladı. Bültenin başyazısı “asgari ücret” konusuna ayrıldı. Paylaşıyoruz…

***

Asgari ücret “en büyük toplu sözleşme”dir: Referandumla belirlensin!

Asgari ücretin ne kadar olacağına kim karar veriyor? Komisyonda kimler var? Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 Aralık’ta bir araya geldi. Genellikle de üç-dört oturumda, Aralık ayının sonuna kadar karar verecekler. Milyonlarca insanın kaderi 15 kişilik komisyona bağlı.

Komisyon 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını 5 kişiyle Türk-İş, işveren tarafını 5 kişiyle TİSK temsil ediyor. Komisyonda bir tane bile asgari ücretle çalışan üye yok! Böyle bir komisyon sefalet ücretiyle geçinmeye mahkûm edilenlerin hakkında adil bir karar verebilir mi?

Asgari ücretli sendikalı değil ki, toplu sözleşme ve grev hakkı olsun. Komisyonun belirlediği sefalet ücretine itiraz hakkı olsun. Öyleyse, referandum hakkımız olsun. Hükümet her fırsatta “referanduma giderim ha!” diyor, asgari ücret için de yılda bir işçiler arasında referanduma gidelim! Var mısınız?

Komisyon, orta oyunundan başka bir şey değil. Bu tezgâha bir girdiniz mi, sonucuna katlanmak zorunda kalırsınız. Türk-İş’in durumu bu. İşçi adına komisyona katılan Türk-İş yöneticileri, yıllardır işçilerin sefalete teslim ediyorlar. Komisyonu terk ettiklerinde bile, işçiyi mücadeleye çağırmıyorlar. Sineye çekiyorlar.

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekâr bir işçi için net 739 lira. Bunun içinde 66 lira asgari geçim indirimi var. Dört kişilik ailenin açlık sınırı 958 lira, yoksulluk sınırı 3 bin 121 lira. Geçen yıl, yıllık artış yüzde 12.37 olmuştu. Yetmedi.

Bu yıl asgari ücretteki artış, en az benzin ve doğalgazdaki fiyat artışı kadar, yüzde 35 olmalı! Bu dahi yetmez. Hükümetin aklından geçense, Ocak-Temmuz aylarında yüzde 3 zam. Patronlar da bunun arkasına sığınacaktır.

Hesap ortada: En düşük kira 350 lira. 100 lira haftalık gıda, ayda 400 lira eder. 100 lira elektrik, su parası, 100 lira yakacak. 2 çocuğunuz varsa günlük 5 lira harçlık, okul masrafıyla ayda 200 lira. 100 lira temizlik malzemesi, 50 lira telefon, 80 lira yol parası. Daha sayamadığımız masraflar ve sağlık giderleri var. Bugünkü asgari ücretin en az iki katı.

Türkiye, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi diyorlar: Anayasa “Asgari ücretin tespitinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumu göz önünde bulundurulur” demekte. Türkiye’de asgari ücret 292 Euro, Yunanistan’da 684, İspanya’da 748, Fransa’da 1.426 Euro.

Milyonlarca işçi niçin bu durumda? Çünkü güçler dengesi adını verdiğimiz, tahterevallinin bir tarafında patronlar ve hükümet ağırlık oluşturuyor. Diğer tarafta ise, bölünmüş ve örgütsüz bir işçi sınıfı var. Küçücük de sendikalar. Bu durumda dengeyi bile sağlayamadığımız gibi, patronların ve hükümetin ayağını yerden kesecek ağırlığı da oluşturamıyoruz.

Çaresiz değiliz ama örgütlü de değiliz. Sayımız fazla, temsiliyetimiz yok. Temsilcimiz olarak komisyona katılanlar, asgari ücretli değil. 5,5 milyon asgari ücretli aileleriyle birlikte 14 milyondan fazla emekçi, yoksul olarak ayağa kalkmalıyız. Birleşmeliyiz, her seviyede örgütlenmeliyiz. Kurtuluş ellerimizdedir!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Asgari Ücret / TAŞ-İŞ DER /