Taşeron yasaklansın

Sol Defter- Haber - 9 Ocak 2013 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Maden-İş: Taşeron yasaklansın

‘Maden işletmeciliği define avcılığı değildir, bilgi, birikim, sabır ve uzun vadeli hedefler gerektirir.’

Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, maden ocaklarında iş cinayetlerinin önüne geçilmesi için taşeronun yasaklanması gerektiğini belirterek, “Maden işletmeciliği define avcılığı değildir, bilgi, birikim, sabır ve uzun vadeli hedefler gerektirir” dedi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun maden arama sahasında hazırlık işleri yapan Star Şirketi bünyesinde çalışan 8 maden işçisinin, metan gazı püskürmesi nedeniyle meydana gelen göçükte hayatını kaybetmesiyle ilgili yazılı açıklama yapan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, maden ocaklarında iş cinayetlerinin önüne geçilmesi için taşeronun yasaklanması gerektiğini belirtti. Akçul, “Maden ocaklarında taşeronun olması demek insan hayatı üzerinden tasarruuf anlamına gelmektedir. Bu da toplu cinayetlere yol açmaktadır” dedi. Madenlerdeki ölümlü iş kazalarında Türkiye’nin Çin ve Kuzey Kore’nin önünde yer aldığının altını çizen Akçul, açıklamasında şu tespitlere yer verdi:

“Son yıllardaki toplu iş cinayetlerinin meydana geldiği maden işyerlerine baktığımızda ortak iki özellik görülmektedir. Birinci ortak özellik, taşeronun işlettiği veya iş yaptığı ocaklar olmasıdır. İkinci ortak özellik ise bu ocaklarda sendikal örgütün olmamasıdır. Maden ocakları sürekli ve yerinde denetim isteyen işyerleridir. Ocaklar, en uç noktasına kadar iş sağlığı ve güvenliği açısından gözetim ve denetim altında olmalıdır. Bunu müfettiş denetimi ile sağlayamazsınız, ancak sendikal örgüt ile sağlayabilirsiniz.”

– PARASINI CEBİNE KOYAN BU SEKTÖRE GİRMEMELİ-

Maden ocaklarında çalışacak işçilerin kesinlikle gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden geçirilmesi gerektiğinin vurgulayan Akçul, fenni nezaretçiye, işverene iş akdi ve ücret yönünden bağımsızlığının sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Denetimlerde saptanan iş sağlığı ve güvenliği eksiklikleri için tavizsiz biçimde yaptırım uygulanması gerektiğini ifade eden Akçul, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin eksiksiz biçimde tamamlanmadan üretimin yaptırılmaması gerektiğine işaret etti. Bilgisi, birikimi ve sermaye yapısı maden söktörüne elverişli olmayan işletmelerin maden ocağı işletmemesini isteyen Akçul, “Parasını cebine koyan, her önüne gelen kısa vadede kar mantığı ile bu sektöre girmemelidir. Maden işletmeciliği define avcılığı değildir, bilgi, birikim, sabır ve uzun vadeli hedefler gerektirir” dedi. ILO’nun 176. sayılı Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından onaylanmasını isteyen Akçul, maden ocaklarını özelleştirilmesinden vaz geçilmesini, iç mevzuatta gerekli uyum çalışmalarının ivedilikle yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gerçek Gündem

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: maden işçileri / Taşeron sistemi /