Gültan Kışanak: ‘Hem görüşürüm hem katlederim diyorlarsa bunun bedeli çok acı olur’

Sol Defter- Haber - 10 Ocak 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gültan Kışanak:

‘Hem görüşürüm hem katlederim diyorlarsa bunun bedeli çok acı olur’

BDP Diyarbakır İl Örgütü, Fransa’nın başkenti Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etti. Burada bir konuşma yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak hem hükümete hem de basına seslendi.

Paris’te Kürt kadın siyasetçilerine yönelik gerçekleştirilen ve PKK Kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez adındaki genç kadının öldürüldüğü suikaste tepki gösteren BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak “Sakine Cansız Kürt kadınının Rosa Luxemburg’uydu. İdolüydü” dedi.

KIŞANAK DİYARBAKIR’DA KONUŞTU

Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açıklamada konuşan Gültan Kışanak şöyle konuştu: “Diyarbakır zindanında Esat Oktay’ın yüzüne tükürecek kadar cesurdu. Cellatlar alçaktı, korkaktı. Sakine Cansız Kürt kadınının Rosa Luxemburg’uydu. İdolüydü. Diyarbakır zindanında Esat Oktay’ın yüzüne tükürecek kadar cesurdu.Yürü üstüne üstüne tükür yüzüne yüzüne şarkısı sanki onun için söylenmişti. Başı dik onurlu dik şekilde yaşadı.”

‘ÖZGÜRLÜKTEN KORKAN KÖSTEBEKLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ’

Sakine Cansız ve arkadaşlarının “Özgürlükten korkan köstebekler tarafından katledildiğini ancak o köstebeklerin de yerin altına girseler de hesabını vereceklerini vurgulayan Kışanak, “Bu sıradan bir katliam değil. Açıkça siyasi bir cinayet. Kürt sorunun çözümünü istemeyenler tarafından işlenmiş bir cinayet. Kimi bunu gerekçelendirmeye çalışırsa katil olur. Kim ortada gerekçe yokken bu ‘örgüt içi cinayet’ ya katildir ya katilleri biliyor ya da katilleri saklıyordur. Katileri mi korumaya çalışıyorsunuz? Neyi örtmeye çalışıyorsunuz? Herkes haddini bilsin. Hüseyin Çelik katilleri korumak mı istiyor?” dedi.

‘BU CİNAYETİN ÜSTÜ KAPATILAMAYACAK’

“Şunu iyi bilsinler ki bu cinayetin üstü kapatılamayacak. Fare olup yerin dibine girseler bulup çıkartacağız. Kürt halkı bunun hesabını soracak kadar güçlüdür. Acımızı yüreğimize gömeceğiz.” sözleriyle devam eden Kışanak,  hükümete ve devlete seslendi: “Herkes ayağını denk alsın. Hem görüşürüm hem katliam yaparım diyorlarsa bunun bedelini çok acı olur. Bu zihniyet bize kan kusturuyor biz de onlara bu katliamı kusturacağız. Sakine Munzur kadar cesurdu, bize onurlu davranışı öğretti. Kürt kadınlarınlarını eylem yapmaya davet ediyorum. Susarsak katiller cesaret alır.”

KIŞANAK’TAN GAZETECİLERE ÇAĞRI

Medya mensuplarına da çağrı yapan Kışanak, “kendilerine gazeteci diyenler bir cinayeti örtbas etmeye yönelik cümleler kurmasınlar. Gazeteciler psikolojik savaşın medyası mıdır? Sakine kadınların özgürlüğü için çalışıyordu. Bu kadar mı unutunuz kalemin şerefini? Bu katliam nasıl işlendi Fransız polisine sorun, üstünü kapatmak için uğraşmayın. Bu dil bizi yaralıyor.” dedi.

Kışanak açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Mücadele yolunda ölmek kadar güzel bir şey yoktur. Gerekirse hepimiz öleceğiz ama özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. Bugünler yalanları dinleme günü değil. Suikast hepimizin yüreğini dağladı. Ama bu yolda yoldaşlarımızın anısına çok daha direneceğiz . Mücadelelerini çok daha görkemli yürütme sözü veriyoruz. Tüm Kürt halkına insanım diyen herkese bu katliam karşında insanlığını hatırlayan herkese başsağlığı diliyorum.”

Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde yapılan açıklamaya BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, BDP PM Üyesi İnan Kızılkaya, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya, EMEP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Aslanoğlu, çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi ve kişi katıldı.

CENAZELER BİNADAN ÇIKARILDI

Öte yandan Paris’te öldürülen PKK’nin Almanya sorumlusu Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in cenazeleri yapılan araştırmanın ardından binadan çıkarıldı. Paris’teki Gare du Nord’da bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’ndan çıkarılan cenazeler sloganlar eşliğinde götürüldü.

EmekDünyası.Net/Ajasnlar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt sorunu /