Polis şiddetine karşı kampanya: Dikkat Polis Geliyor! – M. Utku Şentürk

Sol Defter - 5 Şubat 2013 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

DİKKAT POLİS GELİYOR!!!

2007: Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu Değişikliği’; polis şiddetinin artışa geçtiği milattır. Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) geçtiğimiz yıl yayımladığı raporda polisin yurttaşlara şiddet uygulamasında artış olduğunu ve bu eğilimin Türk hükümetinin ihlalcilerden hesap sormamasıyla bağlantılı olduğunu söylüyor.

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’ndaki bu değişiklikle birlikte son 7 yıl içinde, 28’i karakollarda olmak üzere, 128 kişinin ölümünden polis sorumlu tutulmuştur. Dolayısıyla polis yaşama hakkını sürekli ihlal etmiştir. Polisin bu ihlalleri: “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürmesinden tutun, gözaltında ki ölümlere kadar çok geniş bir yelpazede kendini göstermektedir. Öldürme fiili, polisin adeta olağan görevleri arasına girdi.

MAZLUMDER  ve 2007’de polis tarafında öldürülen Baran Tursun’dan adını alan, BARAN TURSUN VAKFI; yetkisini PVSK’dan alan polis şiddetinin vahim sonuçlarının, dolayısıyla polis şiddeti, işkence ve yaşam hakkı ihlallerinin önüne geçmek için  “DİKKAT POLİS GELİYOR” adlı 4 aylık sürecek bir kampanyaya başladılar.

12 Ocak’ta başlayan ve dört ay süreceği belirtilen kampanya boyunca polis şiddetinin kamuoyunda daha yüksek sesle tartışılması amaçlanıyor.

‘Adalete Karşı Safları Sıklaştırmak – Polis Şiddetiyle Mücadele Önündeki Engeller’ başlıklı 80 sayfalık raporda, 2007 yılının başından bugüne dek yaşanan 28 ayrı polisin kötü muamelesi vakası ve bu ihlallerin soruşturulma süreci belgeleniyor. Raporda yer alan vakalar arasında polisin – bazıları ölümle sonuçlanan- ateşli silah kullanımı, göstericilere kötü muamele ve aşırı güç kullanarak müdahalesi ve kimlik kontrolleri sırasında ve sonrasında yaşanan kötü muamele vakaları yer alıyor. Polis hakkında suç duyurusunda bulunanların ise kendilerini polise ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçuyla yargılanırken bulmaları oldukça sık karşılaşılan bir durum. Hakları İzleme Örgütü Başkanı Kenneth Roth, “Türkiye, polisin her an silahını çekebileceği ve şiddet kullanabileceğine dair algısıyla mücadele etmelidir “ diyerek “Bunun da ancak ceza yargı sisteminin polisi bu tür ağır suçlar işlediğinde sorumlu tutmasıyla mümkün olabileceğini” vurguluyor.

2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nda 2 Haziran 2007’de kabul edilen ve 14 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5681 sayılı kanunla polis-devleti anlayışıyla yapılan değişiklikler, hukuk güvenliğini yok edecek faşizan uygulamalara yol açtı.

2007’den 2010’a kadar her 1 Mayıs’ta polisin saldırgan tutumu, ODTÜ başta olmak üzere bütün üniversite öğrenci eylemlerinde ve Kürt Özgürlük Hareketi’nin gösterilerinde artarak devam etmiştir. Polis şiddetinin bir numaralı sorumlusu İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin’in artan kamuoyu baskısı sonucunda görevinden alındı. Ancak yerine, “gelen gideni aratır” sözünü haklı çıkartırcasına “polis muhibbi”  Muammer Güler’in getirilmesi bile başta Başbakan Erdoğan olmak üzere hükümetin polis şiddetinden, cinayetlerinden memnun olduğu hatta artarak devam etmesinde destek vereceklerinin kanıtı değil midir?

Yasanın derhal değiştirilmesi için bugünden tezi yok demokrat kamuoyu ve polis şiddetinin tüm mağdurları ortak mücadeleye başlamalıdır. MAZLUMDER ve BARAN TURSUN VAKFI’nın bu ortak kampanyasına tüm demokrat sendika, meslek odası, siyasi parti ve çevreler destek vermelidir.

Nasıl ki komşumuz Yunanistan’da polis kurşunu ile öldürülen Alexis’e tüm Yunanistan sahip çıktıysa yeni Baran Tursunlar, Şerzan Kurtlar, Alâeddin Karadağlar olmasın diye yaşam hakkımıza sahip çıkmalıyız. Çünkü konu sadece ‘demokrat kamuoyu ve polis şiddeti mağdurları’nı ilgilendirmiyor. Bu kanun yürürlükte kaldığı, bu şiddet kasırgası devam ettiği sürece tüm yurttaşlar bu şiddetten “nasibini” alabilir. Kurşun hele ki polis kurşunu adres sormaz, bir gün gelir sizi, eşinizi, oğlunuzu, kızınızı da bulabilir…

M. Utku Şentürk

m.utkusenturk@gmail.com

Twitter’dan takip için:

https://twitter.com/mutkusenturk

Facebook’tan takip için:

http://www.facebook.com/pages/MUtku-%C5%9Eent%C3%BCrk/135813426490127

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Polis şiddeti / Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu /