4+4+4 Eğitiminin Yarıyıl Değerlendirmesi

Ömer Yıldız - 11 Şubat 2013 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sabık bakan Ö.Dinçer döneminde AKP hükümetince uygulamaya konulan 4+4+4 sisteminin yapılan her değerlendirmesinde eleştirel bakışa “ideolojik” diyerek karşı çıkan bakanlık eksiklik ve yanlışlıkları görmezden gelerek kendi sistemini dayatmayı seçti.

İdeolojik eleştirisi kendi uygulaması tamamen “ideolojik” olan bir iktidar için oldukça ironik bir bakış açısı olmakla beraber bu yazıda bunun eleştirisi yapılmadan birinci dönemin incelemesi yapılacak. Üstelik bizim bakış açımız yerine Bakanlık Denetçilerinin raporları üzerinden gerçekleri ortaya sereceğiz.

Afyon coğrafi olarak ülkenin ortasında sayılabileceği gibi eğitim sıralamasında da SBS ve YGS verileri dikkate alındığında da orta sıralarda bir ildir. Buradaki tespitlerden daha iyi durumda iller olduğu gibi çok daha kötü durumda da iller olduğundan ortalama bir il özelliği taşımaktadır.

İkili eğitim yapıp taahhütte bulunarak bahçeyi, tuvaletleri giriş çıkışları ayırmak için gerekli ödenek aktarıldığı takdirde gerekli olan süre 9 ay. Yani bu eğitim öğretim yılında geçen yıl normal eğitim yapan ancak yasa sonrası ayrılmak zorunda kalan okulların en iyi ihtimalli olanlarının 9 ay ikili eğitim yapması gerekecek. İkili eğitimin yararlı olduğunu savunan olmadığına göre pilot uygulama yapmadan bu öğrencilerin ikili eğitime mecbur kalması dayatmadan başka nasıl açıklanabilir.

5. ve 9. Sınıfların ders saatlerinin artması sebebiyle ortaya çıkan derslik ihtiyacının karşılanması için gerekli süre 3 yıl. Yeterli ödenek ayrılırsa 3 yıl boyunca zaten var olan derslik sıkıntısına ilave derslik ihtiyacının giderilmesi için beklenmek zorunda kalınacak.

Okulların şehir dışına çıkarılması için sürekli bir arsa temini çalışması yapılması gerekecek.

Kendisine yakın okulun dönüşmesi sonucu daha uzak bir okula gitmek zorunda kalan öğrenciler 4 yıl daha uzak okula gitmek zorunda kalacak. Bu ilaveten servis parası olarak aile bütçesine yük olacak.

60-66 Aylık çocuklar için sıra ve masalar olmadığından bu öğrencilerin büyük sıralarda oturmaya devam etmesi sürekli sorunlar arasında raporlaştırılmış denetmen değerlendirmesinde.

1200 öğrenci 8. Sınıftan 9. Sınıfa kayıt yaptırmamış. Sürekli sorun olarak rapora yansıyan bu durum zaten temel itirazlardan birisi olmuştu. Okullaşma oranını arttırma masalının ne kadar gerçeğe uygun olduğunu istatistik ortaya koyuyor.

8943 olması gereken öğretmen sayısında norma göre 2204 öğretmen açığı. Denetmenler de öğretmen ataması konusunda ticari düşünen bakanlığı ve hükümeti bildiklerinden bu sorunu da sürekli olarak raporlaştırmışlar.

Düşük bedeller verildiğinden kalitesiz olan taşımalı öğrenci yemekleri de raporda sürekli sorun kategorisinde.

Spor salonlarının olmaması sürekli sorun.

Okul öncesinde % 100 hedefine ulaşılamaması da sürekli sorun. Hükümetin okul öncesi politikasını bildiklerinden olsa gerek denetmeler bu durumun çözülmeyeceğini bildiklerinde sürekli sorun olarak kayıt altına almışlar.

Ortaöğretimde devamsızlık oranının yüksek olması sürekli sorun. Bu raporda açık lise de okul olarak kabul edildiğinden pek çok kız öğrencinin okula gönderilmek yerine açık lise ile “okumamaya” zorlandığını yazamamışlar.

Şuhut ve Başmakçı ilçelerinde okul terk oranının % 30 un üzerinde olması. Nedenini biz biliyoruz. Şuhut’ta patates tarlasında tarım işçisi, Başmakçı’da yumurta çiftliklerinde yumurta topluyor bu çocuklar.

Çobanlar ilçesinde okul tamamlama oranının % 50 de kalması. Çobanlar da 13- 14 yaşındaki kızların nişanlandırılıp evlendirildiğini yazamamışlar sanırım.

İl genelinde devamsızlıkların artma eğiliminde olduğu ve “devamsızlıkların yasal gerekçelere dayandığından” önüne geçilememesi. Elbette devamsızlık için bu kadar “yasal” gerekçe oluşturulursa kimsenin yapacak bir şeyi kalmıyor. Raporun belki de en vahim bölümlerinden birisi budur. Bakanlığın gerekçeleri ile yasallaşan devamsızlık ile okullaşma oranını arttırma vaadinde bulunan bir bakanlık.

Yöneticilerin vekil olması. Yeni yaptıkları atama yönetmeliği ile sınavı kazanamayan yandaşların “sözlü” ile ataması yapılabileceğinden bu sorunu kısa sürede çözeceklerdir. Sonrası karışık “yetersiz” idarecilerle okullar ne hale gelir tahmin edebilirsiniz.

İnşaatların ödenek eksikliği sebebiyle yapılamaması. Anlaşılan bu denetmenlerin IMF’ye borç verdiğimizden haberi yok böyle “asılsız” şeyler yazmışlar.

Bunlar bakanlık denetmenlerinin bile görmezden gelemediği sorunlar. Bağımsız denetmenlerin neler bulacağını siz düşünün. 4+4+4 görüntüsü Bakanlık denetmenlerine göre Afyon’da böyle. Ülkenin başka taraflarında iyidir umarım. Bu yazdıklarımıza da ideolojik derler mi acaba?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 4+4+4 / eğitim /