Dikmen Halkı kararlı!

Sol Defter- Haber - 13 Şubat 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dün akşam saatlerinde yıkım ihalesini aldıkları Yukarı Dikmen Vadisi’nde fizibilite çalışması yaparken mahalleliler tarafından kovulan taşeron şirket yöneticileri bir kez daha Vadi’ye geldi. Çevik kuvvet polisi, özel güvenlikler ve dozerler eşliğinde gelen şirket yetkilileri Vadi halkı tarafından yine kovalandı. Vatandaşlar, yetkililerin kaçmasının ardından dozerleri de tahrip etti

vadimanset

Görüntüleri izlemek için tıklayın

Melih Gökçek’in kentsel dönüşüm projelerinin yıkım süreçlerini şirketlere ihale etmesinin ardından Yukarı Dikmen Vadisi’nde yıkım ihalesini aldığını iddia eden GENKAR adlı şirket yetkilileri vadide fizibilite çalışmalarına başladı. Dün akşam gittikleri Dikmen Vadisi’nde barınma hakkına sahip çıkan mahalleliler tarafından kovulanşirket yetkilileri, bu sabah bir kez daha vadiye geldi. Şirketin vadiye bu sefer dozerlerle, özel güvenliklerle ve çevik kuvvet polisiyle birlikte gelmesi dikkat çekti.

Dikmen Vadisi halkı, ihale için teminat yatırdıklarını, yıkımı gerçekleştireceklerini ve bunun için çalışmalarını sürdürmek istediklerini söyleyen taşeron şirket yetkililerine izin vermeyeceklerini bir kez daha dile getirdi.

vadiarabaİçinde silahların ve bıçakların bulunduğu şirkete ait olan araçlarda polis ve mahalleli incelemeler yaptı.

Arabalarda silah ve bıçak bulundu

Dikmen Vadisi’nden bir mahalleli, taşeron şirket yetkililerinin tehditkar konuşmaları üzerine şirkete ait olduğu söylenen iki aracın yanına gitti. Araçlarda silah ve bıçaklar olduğunun fark edilmesi üzerine mahalleli arabaların yanına gitmek istedi. Bu sırada gerginliğin yaşandığı Yıldız Karakolu da arandı ve polislerden olay yerine gelmeleri istendi.

Mahallelinin arabalara doğru yönelmesi üzerine iki şirket yetkilisi arabalardaki silah ve bıçakları hızla alarak kaçtı. Olay yerine gelen polise durum hakkında şikayette bulunuldu.

Şirketin patronu küfürlerle saldırdı, polis izledi

vadisirketŞirketin sahibi olduğunu söyleyen kişi, yanında getirdiği yaklaşık 50 kişilik heyete kumandanlık edercesine saldırıyı başlattı.

Saat 11.30 sularında Vadi halkının “barınma hakkımız, söke söke alırız” sloganlarıyla bekleyişe geçtiği sırada şirketin sahibi ve yöneticileri, küfürler sarf ederek mahalleliye saldırdı. Bir kadını yaralayan şirket sahiplerine mahalleli de müdahale edince arbede yaşandı.

Arbede sonucunda yaklaşık 50 kişilik şirket heyeti ve özel güvenlikler koşarak kaçtı.

Şirket yetkilileri, Yıldız karakolunun yanı başında ve çevik kuvvet polislerinin gözü önünde saldırmasına karşın polislerin herhangi bir müdahalede bulunmadığı da görüldü.

Heyet kovuldu, dozerleri tahrip edildi

Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından taşeron şirket heyeti bir kez daha vadiden kovuldu.

Dikmen Vadisi halkı, yıkım ekibini kovduktan sonra yanlarında getirilen dozerleri de hedef aldı. Dozerleri tahrip eden mahalleliler, ne Gökçek’in ne polisin ne de mafya tipi taşeron yıkım şirketlerinin saldırılarına ve tehditlerine karşı barınma haklarından asla vazgeçmeyeceklerini haykırdı.

Çevik kuvvet ile bir süre karşılıklı bekleyen Vadi halkı, polisin de bölgeden ayrılmasının ardından Barınma Hakkı Bürosu’na doğru yürüdü. Mahalleliler, taşeron şirketin tehdit ve saldırılarına karşı yürütülecek mücadeleye ilişkin bir toplantı gerçekleştirme kararı aldı.

Şirket sahibinin saldırısı sonucu yaralanan bir mahalleli ise Numune Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Sendika.Org/ Ankara

vadi4

vadi3

vadi2

vadi1

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ankara Dikmen Vadisi / kentsel dönüşüm /