Kesk Neden Hedef?

Ömer Yıldız - 19 Şubat 2013 - Güncel Politika / İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Adım adım örüldü ağ. Devlet kademeleri ele geçirilinceye kadar herkese gülücük dağıttılar. Özgürlükçü, bireysel haklara saygılı göründüler. Öyle sevimliydiler ki bazıları referandumda davulunu çaldılar. Memleketin yarısı oy verdi, defalarca iktidar oldu. Kah milliyetçi, kah “özgürlükçü” oldular. Hiç liberal olmaktan vazgeçmediler.

Bir tek şeyden daha başından beri vazgeçmediler. Israrla, inatla KESK ve bileşenleri ile uğraştılar. İlk geldiklerinde ikinci sıradaki sendikaya aidat ücreti rüşveti verip sessiz bıraktılar. Zokayı yutanların sesleri ancak iktidarın asıl sendikası “çoğunluk” olunca çıkmaya başladı. Çoğunluk olanı da dünya sendika olarak saymadı.

Kesk’i marjinalleştirme çabaları hep sürdü. Sınıf bilincinde eksiklik olan “ezilenler” bu suçlamalara hep inandı. Ya da inanmasa da korkusundan ayrıldı yalnız bıraktı.

Kesk bu ülkede şu anda iktidarın da söylediği toplumsal birlikteliğin net örneğidir. Toplumun etnik ve sınıfsal tüm kesimlerini içine alan bir sendikal örgütlenmedir. Sınıf sendikasıdır. İşte burada kıyamet kopuyor. Ya ezilenler daha çok birleşirse ve haklarını Kesk bünyesinde savunmaya kalkarsa.

Kesk’in her örgütlenme planlamasında operasyon yaptılar. Basın gözaltına alınanları salınırken haber yapmadı, yapamadı. Herkesin aklında “Keskliler gözaltında” manşetleri kaldı. Kah Kürtçü dediler, kah sosyalist dediler. Söylediklerine kendi hukuk sistemlerini bile inandıramadıklarından Keskliler örgütlenme dönemleri sonrasında salıverildiler.

Arşivlere bakın. Keskliler Mayıs ayı yaklaşırken gözaltına alınır. Mayıs’ta sendikaların üye sayıları belirlenir. Kesk örgütlenme kampanyasını Şubat’ta başlatırsa Mart’ta, Ocak’ta başlatırsa Şubat’ta gözaltılar olur. Mayıs ayında bu gözaltılar artar ve final.

Kesk bütün bu baskılara rağmen hâlâ dimdik ayaktadır. Sınıf temelli sendikal mücadelesini onuruyla sürdürmektedir.

Şimdi baskılara karşı direnme zamanı. 27 Şubat’ta alınan BES grev kararı tüm bileşenler tarafından ortak grev günü ilan edilmelidir.

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!
ZAFER DİRENEN EMEKÇİNİN OLACAK!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Grev / KESK /