İşçiler Şişli Belediyesi’ni protesto etti

Sol Defter- Haber - 20 Şubat 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçiler Şişli Belediyesi’ni protesto etti

İSTANBUL – DİHA
Devrimci İşçi Hareketi (DİH) üyeleri, Şişli Belediyesi önünde bir araya gelerek Şişli Belediyesi yönetiminin işçilere yönelik uygulamaları ve Genel-İş Sendikası’nın genel kurul kararına ilişkin basın açıklaması yaptı. Grup Yorum üyelerinin de destek verdiği eylemde, “Patron sendikacılığına izin vermeyeceğiz Mustafa Sarıgül işçinin sendikasını rahat bırak” pankartı açıldı. “İşçinin hakkı olan sendika işçinin örgütüdür patronun değil”, “Mustafa Sarıgül işçinin sendikasından elini çek” yazılı dövizler taşıyan işçiler sık sık, “Şişli işçisi yalnız değildir”, “Patron sendikacılığına izin vermeyeceğiz” sloganları attı.
Polisin yoğun önlemler aldığı Şişli Belediyesi önünde işçiler adına açıklama yapan Genel-İş Sendikası 3 Nolu Şube Sekreteri Savaş Doğan, Genel-İş Sendikası’nın genel kurul kararına ilişkin, “Türkiye’de sendikacılığın nasıl pespaye bir hale geldiğinin özlü anlatımıdır” dedi. Genel-İş Sendikası 3 Nolu Şube Başkanı Mevsim Gürlevik’in patronlarla işbirliği yaptığını savunan Doğan, “Sendika üyesi işçiler emekçileri patronlara sattığı için Gürlevik’in istifa etmesini istemiş Mevsim Gürlevik de istifa etmiştir. Mevsim Gürlevik Şişli Belediyesi işçileri tarafından iyi bilinmektedir. Bu nedenle kendisi işçilerle defalarca eleştirilmiştir. Ancak Gürlevik tüm eleştirilere rağmen toplu sözleşme masalarında işçileri satmaya devam etmiştir” diye konuştu.
‘Mustafa Sarıgül sen sadece belediyeni yönet’

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün ise işçilerin talepleri söz konusu olduğunda, “İşçiye verecek paramız yok” dediğini belirten Doğan, “Sarıgül paramız yok demiştir ama sadece Nişantaşı’nda yapılan yılbaşı kutlamaları için 4 trilyon para harcamıştır” dedi. Şişli Belediyesi işçilerinin, sendika ve işçiler üzerinde oynanan oyunun farkında olduğunu dile getiren Doğan, “Artık buna izin vermeyeceğiz. Patronlarla işbirliği yapan sendikacılığı Şişli Belediyesi’nden kazıyıp atacağız” dedi. “Mustafa Sarıgül sen sadece belediyeni yönet” diyerek Sarıgül’e seslenen Doğan, “Emekçilerin yalnız olduğunu düşünme direnen tüm emekçiler gibi Şişli Belediyesi işçileri de yalnız değildir” diye konuştu.

Basın açıklaması Grup Yorum üyelerinin söylediği marşlarla sonlandırıldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Genel-İş / Şişli Belediyesi /