KESK’e yönelik saldırılara karşı omuz omuza mücadele çağrısı

Sol Defter- Haber - 20 Şubat 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

KESK’e yönelik saldırılara karşı omuz omuza mücadele çağrısı

KESK ve HDK’lilere yapılan saldırılara karşı yüzlerce kişi İstanbul’da “Faşizme karşı omuz omuza” dedi.

KESK üyelerine yönelik bu sabah gerçekleştirilen operasyonu protesto etmek için yüzlerce kişi Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

FAŞİST SALDIRILARA KARŞI OMUZ OMUZA

“Baskılar bizi yıldıramaz, susmayacağız direneceğiz”, “Dün Sinop’ta bugün Samsun’da faşist saldırılara karşı omuz omuza”, “Faşizme karşı omuz omuza” pankartlarının açıldığı eylemde, sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “KESK susmadı susmayacak”, “Bijî biratîya gelan” sloganları atıldı.

Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapan KESK üyesi Arzu Erdoğan, Sinop, Samsun ve Antakya’daki saldırıları kınayarak, “AKP’nin ileri demokrasisi her gün yaşanan gözaltı ve tutuklama furyası ile devam ediyor” dedi.

Erdoğan, KESK’in hak ve özgürlükleri yok sayan düzenlemelere, saldırılara karşı emek ve demokrasi mücadelesini yükselttiği dönemlerde baskıya maruz kaldığına işaret ederek, sendikal faaliyetlerin sorgulama konusu haline getirildiğini söyledi. Erdoğan, 59 KESK’linin tutuklu olduğunu hatırlatarak, bugün de 28 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, toplam 167 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

‘EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNİ SİNDİRME OPERASYONUDUR’

KESK’in ülke genelinde başlattığı örgütlenme kampanyasının birinci gününde gerçekleştirilen operasyonun daha öncekiler gibi tesadüf olmadığını söyleyen Erdoğan, “Bu operasyonun tek bir adı vardır. O da örneklerini daha önce defalarca yaşadığımız ’emek ve demokrasi güçlerini sindirme’ operasyonudur” dedi.

Erdoğan, ekledi: “AKP hükümetinin faşizan politikalarına karşı duracak, zulmün ve zorbalığın efendileri önünde asla boyun eğmeyeceğiz.”

‘BASKININ NEDENİ GREV KARARIMIZDIR’

KESK MYK üyesi Ali Kılıç ise operasyonun KESK’lilerin iş güvencesine karşı yapılmış olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Biz yaptığımız çalıştayda iş güvencemizi korumak için kamu taslağına karşı grev kararı aldık. Bildiğiniz gibi Faruk Çelik kamu taslağının hazır olduğunu açıkladı. İşte bu açıklama baskının nedenini ortaya koyuyor.”

Kılıç, Seyit Rıza’dan alıntı yaparak, “Siz arkadaşlarımızı çocuklarından ayırdınız bize dert oldu. Biz de KESK olarak yılmadık, mücadeleye devam edeceğiz bu da size dert olsun” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Başkanı Fatma Gök ise Sinop ve Samsun’daki saldırıları anlatarak, “Devletin polisi bizi korumadı, panzerlerle çıkarıldık. Yaşananlardan bir kez daha emek ve demokrasi güçlerinin ortak hareket etmesinin önemi ortaya çıktı” dedi. Eylem Grup Yorum ve Ferhat Tunç’un dinletisiyle sona erdi.

EmekDünyası.Net/ETHA

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: KESK /