“Benim Oyumla Çobanın Oyu Bir mi?”

Ömer Yıldız - 23 Şubat 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bir zamanlar manken Aysun Kayacı’nın “dağdaki çoban ile benim oyum bir mi?” sözünden sonra curcuna kopmuştu. Geçenlerde ulusal basına yansımadı ama Afyon Tabib Odası Başkanı da bu minvalde sözler sarf etti. O zamanda yerelde laf demeyen kalmadı oda başkanına.

Elbette demokraside herkesin oyu eşit. Dağdaki çoban ile bırakınız mankeni, oda başkanını cumhurbaşkanının oyu bile eşit. Ne yazık ki, görünürde, sadece oyları eşit. Başkaca insanlar arasında eşit olan olumlu bir şeye rast gelinmedi henüz ülkede.

Bakalım herkesin oyu eşit mi?

Üniversite bitirmiş. Bu da yetmemiş akademik kariyer yapmış. “Dr., Doçent, Profesör” gibi unvanları olan yetişkin, akıl baliğ, konuştuğunda sözü dinlenen, birkaç dil bilen velhasıl dünyevi ne üstün özellik ararsan bulunan insanların kendi rektör seçimlerinde oylar eşit değil. Anlaşılan bu insanlara güvenilmiyor ki doğru kişiyi seçemeyecekleri endişesiyle “en çok oy alanlardan üç ismi YÖK cumhurbaşkanına bildirir. Cumhurbaşkanı içlerinden birisini rektör olarak atar.” Yani verdikleri oyun bir manası kalmayabilir son kertede. Şimdi üzülür mü çoban bilmem akademisyenin haline ancak bildiğim akademisyenlerin bir kısmının üzülmediği bu durumu içine sindirdiği 12 Eylül’den beri devam etmesinden belli.

Çobanın çobanla bile oyu eşit değil. Bir çobanın verdiği oy baraja takılır. Diğer çobanın verdiği oyla iktidar seçilir. Çoğunluk iktidara yakın olduğundan baraja takılan çobanın oyunu gören bile olmaz. Hatta barajı geçemeyen çoban hain bile olur.

Hemen hemen hiçbir parti ön seçim yapmaz. Liderler kimi vekil yapmak isterse o kişiyi istediği ilden aday gösterir. Son seçimlerde belki de hiç gitmedikleri illerden seçilen vekiller ve hatta bakanlar olmadı mı? İşsizleri temsilen bir “beş parasız”ın. İşçileri temsilen bir asgari ücretlinin bırakın seçilmeyi aday olabildiğini gördünüz mü parlamentoya giren partilerde.

Bazı seçim bölgelerinde 80-90 bin oy alıp seçilen vekiller olurken bazı seçim bölgelerinde 30 bin oy ile seçilen vekiller var. Biraz matematik ile oyların eşit olmadığı hesaplanabilir.

Demokrasi seçimle iktidar olunan bir sistem midir acaba? Yapılan seçimler ne kadar bizi yansıtır? Bilemedim.

Sahi çobanla mankenin oyu bir olur mu olmaz mı?

Önemli mi?

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eşitlik / Seçimler /