Redhack imc tv’de canlı yayına çıktı

Sol Defter- Haber - 23 Şubat 2013 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Redhack imc tv’de canlı yayına çıktı

http://www.dailymotion.com/video/xxpfvi_redhack-ile-mercek-alty-22-02-2013_news?start=87#.USiVZqJA26A

Kimilerine göre ‘terörist’ kimilerine göre ‘kahraman olan internet aktivist grubu Redhack canlı yayında amacını ve ne yapmaya çalıştığını anlattı.

Redhack, kimilerine göre ‘terörist’ kimilerine göre ‘kahraman’. Peki gerçekte kimler? Ne yapıyor, nasıl yaşıyorlar?

İmc tv’de Mercek Altı programına skype bağlantısı ile katılan Redhack temsilcisi Mustafa Kuleli ve Ali Osman sorularını yanıtladı.

“PARTİ DEĞİL ÖRGÜTÜZ”

1997 yılında kurulduklarını anlatan Redhack temsilcisi 12 kişilik çekirdek kadroları olduğunu  ve belli bir tüzük çerçevesinde hareket ettiklerini söyledi.  Birbirleriyle fiziki olarak görüşmediklerini ifade eden Redhack temsilcisi güvenlik sorunu yaşamadıklarını söyledi.

Herhangi bir fraksiyona bağlı olmadıklarını kendilerini Marksist Leninist olarak tanımladıklarını belirten  Redhack temsilcisi  şöyle konuştu: Parti değiliz örgütüz. Bu örgütlenme devrimci dayanışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. Faaliyetlerini devrimci dayanışma bağlamında gösteriyor. Yaptığımız eylemler herhangi bir fraksiyona değil genel olarak devrimci dayanışmaya hitap etmekte. Bu bağlamda değerlendirdiğiniz zaman bir örgütlenme var ama bu örgütlenme bütün devrimci örgütlere destek olan bir yapı. Türkiye içerisinde yerel bir fraksiyonumuz yok ama sahiplendiğimiz miras edindiğimiz geleneklerimiz var.

“ARAMIZDA YOLDAŞLIK İLİŞKİSİ VAR”

Aralarında bir alt üst ilişkisi olmadığının altını çizen Redhack temsilcisi aralarındaki ilişkinin yoldaşlık ilişkisi olduğunu söyledi.

Bir tüzükleri olduğunu belirten Redhack temsilcisi bu tüzük sayesinde  iç işleyişlerinin,  12 kişilik çekirdek kadronun kitlelerle nasıl buluşacağını ve güvenlik kriterlerinin neler olduğunu belirlediğini ve bu tüzüğün yakın zamanda da yayınlanacağını söyledi.

“SANSÜRÜ DELMEK MEŞRU BİR EYLEMDİR”

25 Şubat Pazartesi günü görülecek Redhack davasında istedikleri gibi bir sonuç çıkmama durumunda Dışişleri Bakanlığına ait belgeleri yayımlayacaklarını ve bu belgeleri ana akım medyanın görmek zorunda kalacağını belirten Redhack üyesi “Ana akım medya bu durumu görür, görmek zorundadır, görmezse de gösteririz. Biz basına saldırmıyoruz ama sansürü delmek meşru bir eylemdir. Elimizdeki belgeleri yayınladığımız zaman buna kayıtsız kalamayacaklar. “ dedi.

“DEVLET ACZ İÇİNDE”

Yakalanmaktan korkmuyormusunuz sorusuna yanıt veren Redhack üyesi devletin güvenlik konusunda acz içinde olduğunu bugün için yakalanma ihtimalleri olmadığını söyleyerek şöyle devam etti: İlerde ne olur bilemeyiz. Yakalanmayacağız diye birşey yok. Yakalanırsak tek üzüleycğimiz nokta olabilir halkımıza daha fazla hizmet verememiş olmak. Bunun dışında herhangi bir kaygımız yok”

Sosyal medyadan gelen “Nasıl geçiniyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Redhack üyesi, “Nasıl geçiniyoruzdan çok nasıl geçinemiyoruz sorusunun daha iyi olduğunu, kendilerinin de zor koşullarda yaşadıklarını belirtti.

“İMRALI BELGELERİNİ BARIŞA KATKI SUNACAKSA YAYINLARIZ”

Kürt sorunun çözümü ile ilgili Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelere ilişkin bir belge ele geçirirlerse yayınlayıp yayınlamayacakları sorusuna yanıt veren Redhack temsilcisi bir belgeyi yayınlamakla ilgili halkın tepkilerine baktıklarını belirterek “Barışa ve bu ülkedeki kanın durmasına katkı sunacaksa biz bu belgeyi yayıınlarız. Provokasyona yol açacağını düşünürsek yayınlamayız” dedi.

Mustafa Kuleli’nin sunduğu ve Redhack temsilcisinin katıldığı Mercek Altı programının tamamını aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: RedHack /