Maden işçisi, işsizlik, taşeron sistem ve icra baskısı altında!

Sol Defter- Haber - 10 Mart 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ocak ayında 8 maden işçisinin Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ( TTK) hizmet satın aldığı taşeron şirketteki iş cinayetine kurban gitmesinin ardından, gözler maden işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarına çevrildi. 20 bin işçinin katıldığı “taşeron sistemine hayır mitingi” ve ardından “taşeron işçilerinin sendikalı olmasına yönelik adımlar” son olarak CHP’nin soru önergesine ilgili bakanın verdiği yanıtla birlikte, maden işçisinin içinde bulunduğu zor çalışma ve yaşam koşullarını gözler önüne serdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TTK’da çalışan 9 bin 951 işçiden bin 51 işçinin icra dosyası bulunduğunu belirtti. İcra dosyası bulunan işçilerin toplam dosya sayısı ise 4 bin 613 olarak açıklandı.

Bakan Yıldız, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan’ın konuya ilişkin soru önergesini yanıtladı. Yıldız, TTK’da 2012 yılı sonu itibariyle yerüstünde bin 787 ve yeraltında 8 bin 204 olmak üzere toplam 9 bin 991 işçinin çalıştığını belirtti. Sayıştay raporuna göre, çalışanların temlik, icra ve nafaka kesintisinin bulunduğunu, 200 bin TL üzerinde borcu olan işçiler olduğunu ve yüklü miktarda borcu bulunan işçilerin ellerine cüzi miktarda para geçtiğini ifade eden Yıldız, raporda “Bu işçilerin devamsızlık yapma, hastane izni kullanma ve istirahat alma oranları yüksektir ve önemli bir kısmı iş kazası geçirmiştir. Bu durum, işçilerin işyerlerinde daha dikkatsiz ve tedbirsiz davrandıklarını göstermektedir. Söz konusu personelin, iş güvenliği açısından diğer mesai arkadaşlarım etkileyebileceği, dikkatsiz, tedbirsiz ve disiplinsiz davranışları nedeniyle özellikle yer altı işyerlerinde vahim olaylara ve kazalara neden olabilecekleri hususunun dikkate alınması gerekmektedir. Bu nedenle; bu işçilerin borçlanma nedenlerinin ve borçlarının niteliklerinin araştırılması, aşırı miktarda borçlanmaların önlenmesine yönelik olarak da gerekli eğitime tabi tutulması yararlı olacaktır” denildiğini kaydetti.

Bakan Yıldız, Sayıştay’ın denetim raporlarına istinaden yapılan incelemeler sonucunda; TTK Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerde 24 işçiye ait 113, Amasra Müessesesi’nde 107 işçiye ait 509, Armutçuk Müessesesi’nde 124 işçiye ait 491, Karadon Müessesesi’nde 402 işçiye ait bin 759, Kozlu Müessesesi’nde 177 işçiye ait 736 ve Üzülmez Müessesesi’nde 217 işçiye ait bin 5 olmak üzere toplam bin 51 işçiye ait 4 bin 613 icralık dosyanın bulunduğunun tespit edildiğini kaydetti. Yıldız, ayrıca icralık işçilerin borçlarını bir yıl içinde ödemeleri halinde işten çıkarılmasını öngören genelgenin de yürürlükten kaldırıldığını belirtti.

Enerji Bakanı Yıldız “Yürürlükten kaldırılan Genelge yerine yayınlanan 23 Ocak 2013 tarih ve 701 Nolu Genelge; icralık durumdaki işçilerin borçlarını kapatmaları ve ücretleri üzerindeki hacizleri kaldırmaları veya azaltmaları konusunda yazılı olarak uyarılmaları, bu işçilerin düştükleri zor durumdan kurtarılmaları, motivasyonlarının artırılması için eğitim programlarının düzenlenmesi ve çalışanların aile birliği, iş sağlığı ve iş güvenliğinin devam ettirilmesi gibi hususları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmiştir” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: icra / maden işçileri /