HEY Tekstil İşçileri Direnişlerinin 402’inci Gününde!

Sol Defter- Haber - 18 Mart 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

HEY Tekstil işçilerinin direnişi, 400 günü geçti. Süreyya ve Aynur Bektaş’a ait fabrikada çalışan işçiler, 4 aylık ücretlerini, kıdem ve ihbar tazminatlarını almadan işten çıkartılmıştı. İşçiler birçok kez eylemler yaptılar ancak alacaklarını henüz alamadılar.

İşçilerin alacaklarını ödemek için hiçbir somut adım atmayan patron, fabrikayı taşıdığı ve üretimini çeşitli adlar altında başka işyerlerinde devam ettirdiği gibi, HEY Tekstil’e ait fabrika binasını kiraya da verdi. Kira gelirini de alıyor ve yine de işçilere bir kuruş ödeme yapmıyor.

İşçilerin giderek artan tepkileri son olarak işvereni fabrikadan işçilere ödeme sözü vermeden çıkmasını engel olmuştu. Ödeme planı için yapılacak görüşmeden ise, kaçmış yerine avukatını göndermişti.

Fabrikanın yerini kiralayan firmalar faaliyete başlamış

Bugün gelinen noktada işçilere “direniş bitti” denerek yaratılan moral bozukluğu kısmen aşılmış ve mücadeleye katılan işçi sayısı artmış olsa da, sonuç alınabilmiş değil. İşçiler 24 saat fabrika önünde direniş çadırında nöbet tutuyorlar.

Durumlarını soranlara ise, “ziyarete gelmeyenlere bilgi de yok” diyerek, dayanışma ihtiyacının altını çiziyorlar. Biz de onların bu temennilerine uyarak, HEY Tekstil işçileri ne durumda diye soracak olanlara, ziyarete gidin öğrenin demeyi tercih ediyoruz.

Öğle yemeklerini THY’den atılan işçilerin havalimanında devam ettirdikleri direnişçilerden destek olarak karşılayan işçiler, dayanışmanızı ve ziyaretinizi bekliyor!

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HEY Tekstil /