Av. Behiç Aşçı müvekkili “sendikacılar” için açlık grevinde!

Sol Defter- Haber - 29 Mart 2013 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BUGÜN AÇLIK GREVİMİN 5. GÜNÜ;

GENEL-İŞ GENEL MERKEZ HENÜZ GENEL KURUL KARARI ALMADI.

DİSK – GENEL – İŞ Sendikasının Genel Merkezinde başladığım açlık grevi eylemim 5. Gününde ve henüz Şişli işçilerinin beklediği genel kurul kararı yok.

Kısaca gelişmeleri özetlemek gerekirse;

Genel – İş sendikasının İstanbul 3 Nolu şubesinde Mustafa Sarıgül’ün listesine karşı seçime giren işçilerin listesi kazanmış, ama sandık kurulu oyunlarıyla, oy pusulaları değiştirilerek kaybettirilmişti.

Bütün bunlar da Genel merkez yöneticilerinin gözleri önünde oldu. Aralarında salona polis çağırılmasına izin verenlerin de olduğu genel merkez yöneticileri işçilerin listesinin kazandığı ilan edilene kadar bir kenarda oturup beklemişlerdi. Ne zaman ki işçilerin listesinin kazandığı ilan edildi o zaman ayaklandılar ve itiraz ettiler. Sonuçta Mustafa Sarıgül’ün adamlarının kazandığı ilan edildi. İşçilerin Şişli Belediyesi önündeki çadır eylemi zaferle sonuçlandı ve işçilerin oylarıyla seçimi kazandığını iddia eden Can Çokürkmez ve arkadaşları Belediye Başkanı Sarıgül’ün isteğiyle istifa ettiler. Üstelik şaibeli bir seçim yapıldığına dair bir tutanak imzalayarak…

Bu sefer devreye Genel – İş Sendikasının genel merkez yöneticileri girdiler. Yasa ve tüzük gereği almaları gereken genel kurul kararını halen almadılar. Yasal süresi 30 gün olmasına rağmen, keyfimiz ne zaman isterse o zaman alırız diyorlar. Ama Şişli işçisi Belediye yönetiminden baskı görmeye devam ediyor. Yemekler bozuk çıkıp zehirleniyorlar ve sendikalarını arıyorlar. Ama sendika yöneticileri yasal süresi içinde istediğim zaman alırım diyor. Oysa Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ekibinin yeni genel kurula hazırlandıkları haberlerini alıyoruz. Delege başına 5.000 TL hazırlandığı dedikoduları ortalıkta dolaşıyor. Ve sanki genel merkez yöneticileri Sarıgül’e istediği zamanı kazandırmak ister gibi bekliyorlar.

Bu arada da Sendikacılık adına, demokratlık adına asla inanılmayacak şeyler oluyor.

  • İşçiler 15 gün içinde genel kurul kararı alınmayıp Ankara’ya geldiklerinde ‘biz baskı altında karar vermeyiz’ diyorlar.
  • ‘keyfim ne zaman isterse o zaman karar alırım’ diyorlar.

Bunu diyen sendikacılar, sendikacının işçinin kölesi olduğunu unutuyor. Maaşlarını işçinin asgari ücretinden yapılan kesintilerden aldıklarını unutuyorlar. Sendikacılığın bir sınıf hareketi olduğunu ve asıl olarak işçi sınıfının çıkarlarını ölesiye savunmak sorumluluğu taşıdıklarını unutuyorlar. Sendikacı bürokrat değildir, devletin ya da patronun adamı değildir.

Bu sendikanın içinde en çok üzüldüğüm şey ise şu oldu, görüştüğümüz tüm genel merkez yöneticilerine ısrarla Şişli’de bozuk yemek çıktığını, işçilerin sendika yöneticilerinin beklediklerini söylememize rağmen hiç biri acele etmiyor, ‘bekleyelim, bize dayatma yapmayın’ diyorlar. Oysa farkında değiller ki hayat ve işçiler onlara sorumluluklarını dayatıyor.

Şimdilik açlık grevim sakin devam ediyor. Fırtına öncesi sessizlik gibi. Dün akşam TAYAD’lı ailelerimiz ve Avukat arkadaşlarım geldi. Bugün de Devrimci İşçi Hareketi  ziyarete geldi. Telefonla arayanlar da oldu. Bu direniş işçiler üzerinde oynanan oyunlar; Mustafa Sarıgül ve  sendika yöneticileri tarafından oynanmaya devam ettiği sürece daha da büyüyecek.

AV. BEHİÇ AŞCI


Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Genel-İş /